ЛИСТ 14.06.2010 N 3658/ф/17-0714 Щодо складу виручки вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг)

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
14.06.2010 N 3658/ф/17-0714

Щодо складу виручки вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг)

Державна податкова адмiнiстрацiя України, керуючись Законом України вiд 02.10.96 N 393/96-ВР "Про звернення громадян", розглянула Ваш лист <...>, який надiйшов з Кабiнету Мiнiстрiв України, щодо складу виручки вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) суб'єктами пiдприємницької дiяльностi - фiзичними особами, якi здiйснюють посередницьку дiяльнiсть в торгiвлi (за договорами комiсiї, доручення, агентським тощо) i в межах своєї компетенцiї повiдомляє.

Спрощена система оподаткування, облiку та звiтностi, яка регулюється Указом Президента України вiд 28 червня 1999 р. N 746/99 "Про внесення змiн до Указу Президента України вiд 3 липня 1998 р. N 727 "Про спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi суб'єктiв малого пiдприємництва" (далi - Указ), запроваджена для таких суб'єктiв малого пiдприємництва як фiзичнi особи та юридичнi особи, для яких Указом ( 727/98 ) встановлено рiзнi порядки провадження цiєї дiяльностi.

Згiдно з Указом ( 727/98 ) фiзична особа - платник єдиного податку сплачує єдиний податок у фiксованому розмiрi, який встановлюється мiсцевими радами за мiсцем державної реєстрацiї цього платника залежно вiд виду дiяльностi в межах вiд 20 до 200 грн. на мiсяць, i розмiр єдиного податку не залежить вiд результатiв пiдприємницької дiяльностi (доходу, збиткiв чи вiдсутностi дiяльностi) при умовi, що обсяг виручки вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) не перевищує 500 тис.грн. на календарний рiк.

Указом (абзац 5 статтi 1) встановлено, що виручкою вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом пiдприємницької дiяльностi на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здiйснення операцiй з продажу продукцiї (товарiв, робiт, послуг).

Вiдповiдно до Закону України вiд 28.12.94 N 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку пiдприємств" (п. 31 ст. 1) продаж товарiв - це будь-якi операцiї, що здiйснюються згiдно з договорами купiвлi-продажу, мiни, поставки та iншими цивiльно-правовими договорами, якi передбачають передачу прав власностi на такi товари за плату або компенсацiю, незалежно вiд строкiв надання, а також операцiї з безоплатного надання товарiв.

Вiдповiдно до ст. 1011 Цивiльного кодексу України ( 435-15 ) за договором комiсiї одна сторона (комiсiонер - особа, яка вчиняє угоди або iншi юридичнi дiї вiд свого iменi, але за рахунок комiтента) зобов'язана за дорученням iншої сторони (комiтента) за плату вчинити один або кiлька правочинiв. Тобто комiсiонер при виконаннi договорiв комiсiї приймає на себе всi права та обов'язки за договорами, вiд свого iменi укладає договори купiвлi-продажу з покупцями/продавцями продукцiї та несе за них вiдповiдальнiсть.

Отже, враховуючи зазначене, комiсiонер (фiзична особа - платник єдиного податку) на пiдставi договору комiсiї на продаж/купiвлю продукцiї, виступаючи вiд свого iменi, самостiйно укладає договiр купiвлi-продажу з третьою особою (покупцем/продавцем), здiйснює продаж (реалiзацiю) товару та одержує як сторона договору купiвлi-продажу грошовi кошти на свiй рахунок (в касу).

Разом iз тим, постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 15.12.2004 N 637 затверджено Положення про ведення касових операцiй у нацiональнiй валютi в Українi, яким установлено, що готiвкова виручка (виручка) - це сума фактично одержаних готiвкових коштiв вiд реалiзацiї товарiв (робiт, послуг) i позареалiзацiйнi надходження.

Позареалiзацiйнi надходження вiдповiдно до цього Положення - це надходження вiд операцiй, що безпосередньо не пов'язанi з реалiзацiєю продукцiї (товарiв, робiт, послуг) та iншого майна (включаючи основнi засоби, нематерiальнi активи, продукцiю допомiжного та обслуговуючого виробництва), у тому числi погашення дебiторської заборгованостi за позиками, безплатно одержанi кошти, вiдшкодування матерiальних збиткiв, внески до статутного капiталу, платежi за надане в лiзинг (оренду) майно, роялтi, дохiд (проценти) вiд володiння корпоративними правами, повернення пiдзвiтних сум, iншi надходження.

Тому сума, фактично отримана суб'єктом пiдприємницької дiяльностi - платником єдиного податку на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здiйснення операцiї за договором комiсiї, включаючи i суму винагороди, вважається виручкою вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) i згiдно з положенням Указу ( 727/98 ) не повинна перевищувати протягом календарного року 500 тис.грн.

Що стосується суб'єктiв спрощеної системи оподаткування - фiзичних осiб, то ставки єдиного податку для них встановлюються мiсцевими радами залежно вiд виду дiяльностi, є фiксованими i не залежать вiд фактично отриманої виручки фiзичної особи - платника єдиного податку, в межах дозволеного Указом ( 727/98 ) її обсягу - 500 тис.грн. на рiк.

Для юридичних осiб, на вiдмiну вiд фiзичних осiб - суб'єктiв спрощеної системи оподаткування, сума сплачуваного єдиного податку прямо залежить вiд суми виручки вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) та встановлених ст. 3 Указу ( 727/98 ) ставок - 6 або 10 вiдсоткiв.

Тобто передбачений Указом ( 727/98 ) рiчний обсяг виручки (500 тис.грн.) пiдприємця є лише критерiєм визначення можливостi фiзичної особи - пiдприємця перебувати на спрощенiй системi оподаткування, облiку та звiтностi, на вiдмiну вiд юридичних осiб, в яких обсяг виручки є об'єктом оподаткування за вiдповiдними ставками.

Таким чином, з метою реалiзацiї права перебування на спрощенiй системi оподаткування суб'єкти малого пiдприємництва, включаючи i тих, якi здiйснюють комiсiйну торгiвлю, надають експедиторськi, брокерськi послуги, надають послуги за договорами доручення, повиннi враховувати всi надходження коштiв, отриманi на розрахунковий рахунок та в касу вiд продажу продукцiї (товарiв, робiт, послуг).

Додатково повiдомляємо, що зазначена позицiя пiдтверджена постановою Верховного Суду України вiд 13.04.2010 (справа N 21-483во10).

Також зазначаємо, що листи ДПА України вiд 07.11.2000 N 14724/7/15-1317 та вiд 10.04.2006 N 4025/6/15-0416, на якi Ви посилаєтесь у зверненнi, стосуються бази оподаткування єдиним податком суб'єктiв малого пiдприємництва - юридичних осiб.

Заступник Голови С.Лекарь

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8