Аудит

Аудит — підтвердження фінансової та податкової звітності підприємств і організацій з ціллю отримання достовірної інформації про стан справ компанії.

Аудит здійснюється відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність", національних та міжнародних стандартів аудиту особами, які мають сертифікат аудитора, виданий Аудиторською палатою України.

Цілі аудиту

Метою аудиту, аудиторської перевірки є вираження думки про достовірність фінансової (бухгалтерської) звітності осіб, щодо яких проводиться аудиторська перевірка, та відповідність порядку ведення бухгалтерського обліку законодавству України. Для цілей даного закону під достовірністю розуміється ступінь точності даних фінансової бухгалтерської звітності, яка дозволяє користувачу цієї звітності на підставі її даних робити правильні висновки про результати господарської діяльності, фінансове та майнове становище осіб, що перевіряються, та приймати обґрунтовані рішення, що базуються на цих висновках.

Аудит не підміняє державного контролю достовірності фінансової (бухгалтерської) звітності, здійснюваного відповідно до українського законодавства уповноваженими органами державної влади.

Супутні аудиту послуги

Аудиторські організації та підприємці, що здійснюють свою діяльність без утворення юридичної особи (далі — індивідуальні аудитори), можуть надавати супутні аудиту послуги.

Аудиторським організаціям та індивідуальним аудиторам забороняється займатися будь-якою іншою підприємницькою діяльністю, крім проведення аудиту та надання супутніх йому послуг.

Для цілей даного закону під супутніми аудиту послугами розуміється надання аудиторськими організаціями та індивідуальними аудиторами таких послуг:

  • встановлення, відновлення та ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової (бухгалтерської) звітності, бухгалтерське консультування;
  • податкове консультування;
  • аналіз фінансово-господарської діяльності організацій і індивідуальних підприємців, економічне та фінансове консультування;
  • управлінське консультування, зокрема пов'язане з реструктуризацією організацій;
  • правове консультування, а також представництво в судових і податкових органах у податкових і митних спорах;
  • автоматизація бухгалтерського обліку та впровадження інформаційних технологій;
  • оцінка вартості майна, оцінка підприємств як майнових комплексів, а також підприємницьких ризиків;
  • розробка й аналіз інвестиційних проектів, складання бізнес-планів;
  • проведення маркетингових досліджень;
  • проведення науково-дослідних і експериментальних робіт в області, пов'язаній з аудиторською діяльністю, і розповсюдження їх результатів, зокрема на паперових і електронних носіях;
  • навчання у встановленому законодавством України порядку спеціалістів в областях, пов'язаних з аудиторською діяльністю;
  • надання інших послуг, пов'язаних з аудиторською діяльністю.

Обов'язковий аудит

Обов'язковий аудит — щорічна обов'язкова аудиторська перевірка ведення бухгалтерського обліку та фінансової (бухгалтерської) звітності організації або індивідуального підприємця.

Аудит обов'язковий здійснюється у випадках, якщо:

  • організація має організаційно-правову форму відкритого акціонерного товариства;
  • організація є кредитною організацією, страховою організацією або товариством взаємного страхування, товарною або фондовою біржею, інвестиційним фондом, державним позабюджетним фондом, джерелом утворення коштів якого є передбачені законодавством України обов'язкові відрахування, що здійснюються фізичними та юридичними особами, фондом, джерелами утворення коштів якого є добровільні відрахування фізичних і юридичних осіб.
  • обсяг виручки організації або індивідуального підприємця від реалізації продукції (виконання робіт, надання послуг) за один рік перевищує в 500 тисяч раз встановлений законодавством України мінімальний розмір оплати праці або сума активів балансу перевищує на кінець звітного року в 200 тисяч раз встановлений українським законодавством мінімальний розмір оплати праці;
  • організація є державним унітарним підприємством, муніципальним унітарним підприємством, заснованим на праві господарського ведення, якщо фінансові показники його діяльності відповідають підпункту 3 пункту 1 даної статті. Для муніципальних унітарних підприємств законом суб'єкта України фінансові показники можуть бути знижені;
  • обов'язковий аудит відносно цих організацій або індивідуальних підприємців передбачений Законом.