ЛИСТ 01.02.2010 N 955/к/17-0714 Щодо пiльг з оподаткування доходiв фiзичних осiб, якi утримують дитину (дiтей)-iнвалiда (iнвалiдiв)

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

 

ЛИСТ
01.02.2010 N 955/к/17-0714

Щодо пiльг з оподаткування
доходiв фiзичних осiб
, якi утримують
дитину (дiтей)-iнвалiда (iнвалiдiв)

Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула звернення на урядову телефонну "гарячу лiнiю" щодо пiльг з оподаткування доходiв фiзичних осiб, якi утримують дитину (дiтей)-iнвалiда (iнвалiдiв) i повiдомляє.

Порядок оподаткування доходiв фiзичних осiб регулюється прийнятим 22.05.2003 Верховною Радою України Законом України за N 889 "Про податок з доходiв фiзичних осiб" (далi - Закон).

Закон ( 889-15 ) передбачає надання пiльги всiм громадянам (незалежно вiд розмiру одержаного доходу) - у виглядi не включення до об'єкта оподаткування окремих видiв доходiв (п. 4.3 ст. 4), надання податкового кредиту (ст. 5), а для малозабезпечених платникiв - ще й у виглядi податкової соцiальної пiльги (ст. 6), тобто зменшення перед оподаткуванням нарахованої на користь платника податку протягом звiтного податкового мiсяця заробiтної плати виключно за одним мiсцем її нарахування (виплати) на встановлену п. 6.1 ст. 6 Закону.

Визначення поняття "заробiтної плати" наведено у пунктi 1.3 "д" ст. 1 Закону ( 889-15 ), згiдно з положеннями якого "заробiтна плата" - це доходи нарахованi (виплаченi, наданi) внаслiдок здiйснення платником податку трудової дiяльностi на територiї України, вiд працедавця, незалежно вiд того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом, а також iншi заохочувальнi та компенсацiйнi виплати або iншi виплати та винагороди, якi виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з вiдносинами трудового найму згiдно iз законом (абзац третiй п. 1.1 ст. 1 Закону).

Згiдно з пп. 6.1.2 "б" п. 6.1 ст. 6 Закону ( 889-15 ) платник податку, який утримує дитину-iнвалiда має право на одержання 150% податкової соцiальної пiльги у розрахунку на кожну таку дитину вiком до 18 рокiв (у 2010 роцi цей розмiр дорiвнює 651,75 грн. на мiсяць) та на додаткове одержання податкової соцiальної пiльги безпосередньо на себе у розмiрi, визначеному у пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону (434,50 грн. на мiсяць).

При цьому, вiдповiдно до пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону ( 889-15 ), як виключення, граничний розмiр доходу, який дає право на отримання податкової соцiальної пiльги одному iз батькiв у випадках та розмiрах, передбачених, зокрема, пп. 6.1.2 "б" п. 6.1 цiєї статтi Закону, визначається як добуток суми, визначеної в абзацi першому цього пiдпункту, та вiдповiдно кiлькостi дiтей (в даному випадку дiтей-iнвалiдiв). Наприклад: для матерi, яка утримує 2-х дiтей-iнвалiдiв вiком до 18 рокiв цей розмiр становить 2440 грн. = 1220 грн. (розмiр заробiтної плати, що дає право на податкову соцiальну пiльгу у 2010 роцi) х 2 (кiлькiсть дiтей-iнвалiдiв до 18 рокiв). У тому мiсяцi, коли нарахований розмiр заробiтної плати буде перевищувати вказаний рiвень, податкова соцiальна пiльга застосовуватися не буде.

Також повiдомляємо, що вiдповiдно до пп. 6.4.2 п. 6.4 ст. 6 Закону ( 889-15 ) податкова соцiальна пiльга, передбачена, зокрема, пп. 6.1.2 "б" п. 6.1 цiєї ж статтi Закону, надається до кiнця року, в якому дитина досягає вiсiмнадцяти рокiв. Право на отримання такої податкової соцiальної пiльги втрачається у разi позбавлення платника податку батькiвських прав або якщо вiн вiдмовляється вiд дитини чи передає дитину на державне утримання, у тому числi до будинку маляти, дитини, iнтернату, дитячого будинку сiмейного типу, незалежно вiд того, чи береться плата за таке утримання, чи нi, а також, якщо дитина стає курсантом на умовах її повного утримання починаючи з податкового мiсяця, на який припадає вiдповiдна подiя.

Якщо старшiй дитинi, яка є iнвалiдом, виповнилось 18 рокiв у поточному роцi, то маєте право користатися пiльгою, визначеною пп. 6.1.2 "б" п. 6.1 ст. 6 Закону ( 889-15 ), на цю дитину до кiнця поточного року, якщо ж повнолiття дитини наступило у минулому роцi, то вказана пiльга буде розповсюджуватися тiльки на другу 16- ти рiчну дитину-iнвалiда. В такому випадку, граничний розмiр доходу на отримання податкової соцiальної пiльги одному iз батькiв, вiдповiдно до пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону, буде складати 1220 грн. на мiсяць.

Пiдпунктом 6.4.1 пункту 6.4 статтi 6 Закону ( 889-15 ) передбачено, що платник податку, який має право на застосування податкової соцiальної пiльги бiльшої, нiж передбачена пп. 6.1.1 п. 6.1 цiєї статтi, зазначає про таке право у заявi про застосування пiльги та додає вiдповiднi пiдтверджуючи документи за формою, визначеною центральним податковим органом.

Податкова соцiальна пiльга починає застосовуватися з податкового перiоду (мiсяця), у якому одержано таку заяву та пiдтверднi документи, перелiк яких затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 2003 року N 2035 "Про затвердження Порядку надання документiв та їх складу при застосуваннi податкової соцiальної пiльги".

Вiдповiдно до вказаної постанови, якщо платник податку, який утримує дитину-iнвалiда, вирiшив скористатися пiдвищеним розмiром податкової соцiальної пiльги, то вiн повинен, крiм заяви про застосування пiльги, пред'явити працедавцю: копiю свiдоцтва (дублiката свiдоцтва) про народження дитини (дiтей); пенсiйне посвiдчення дитини або довiдку медико-соцiальної експертизи для заявника, який утримує дитину-iнвалiда вiком вiд 16 до 18 рокiв; медичний висновок, виданий закладами та установами МОЗ у встановленому порядку, але не бiльш як до мiсяця досягнення дитиною-iнвалiдом 16 рокiв (якщо iз заявою звертається платник податку, який утримує дитину-iнвалiда до 16-рiчного вiку).

Заступник Голови ДПА України С.Лекарь

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8