ЛИСТ 12.03.2010 N 5119/7/16-1617 Про надання роз'яснень щодо окремих питань ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
12.03.2010 N 5119/7/16-1617

Державним податковим
адмiнiстрацiям в Автономнiй
Республiцi
Крим, областях, мм. Києвi,
Севастополi

Про надання роз'яснень
щодо окремих питань ведення реєстру
отриманих та виданих податкових накладних

Державна податкова адмiнiстрацiя України у зв'язку iз надходженням численних запитiв надає роз'яснення щодо окремих питань ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартiсть (далi - Реєстр).

1. Облiк податкових накладних, усi примiрники яких залишаються в особи, що їх виписала (роздiл II Реєстру)

Вiдповiдно до статтi 7 Закону України "Про податок на додану вартiсть" ( 168/97-ВР ) (далi - Закон) податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примiрниках. При цьому у випадках, визначених пунктом 8 Порядку заповнення податкової накладної (наказ ДПА України вiд 30.05.97 N 165) (далi - Порядок), усi примiрники податкових накладних залишаються в особи, що їх виписала.

Такий же порядок визначено i для податкових накладних, виписаних на суму перевищення звичайної цiни поставки над фактичною (пункт 19 Порядку).

Факт здiйснення операцiй з поставки товарiв на експорт засвiдчується одночасно як податковою накладною, так i вантажною митною декларацiєю, оскiльки пiдтвердженням експорту товарiв є належним чином оформлена ВМД.

1.1. При занесеннi до Реєстру податкових накладних, виписаних у разi поставки товарiв (послуг) покупцю, який не зареєстрований платником ПДВ (пункт 8.1 Порядку):

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної;

до граф 2, 3 переносять вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 4 "вид документа" проставляється позначення "ПН";

у графi 5 "найменування (П.I.Б. - для фiзичної особи) платника податку - покупця" записується "Поставка неплатнику податку" або "Натуральна виплата в рахунок оплати працi фiзичним особам" тощо;

у графi 6 "iндивiдуальний податковий номер платника податку - покупця" проставляється позначка "Х";

у графах 7 - 12 вiдображаються вартiснi показники щодо поставки товарiв (послуг).

1.2. При занесеннi до Реєстру податкової накладної, складеної на операцiї з експорту товарiв (пункт 8.1 Порядку):

у графi 1 проставляється порядковий номер запису в Реєстрi, який переноситься на податкову накладну та є її номером;

у графi 2 - дата складання податкової накладної, що вiдповiдає датi вивезення, фактично пiдтвердженої оригiналом ВМД МД-2 з позначкою 3/8;

у графi 3 - порядковий номер ВМД МД-2 в журналi облiку ВМД (останнi шiсть знакiв гр. 7 ВМД МД-2);

у графi 4 - позначення "ВМД";

у графi 5 - країна нерезидента та найменування (прiзвище, iм'я, по батьковi /за наявностi/ - для фiзичної особи) нерезидента;

у графi 6 - позначка "Х";

у графах 7, 12 вiдображається фактурна вартiсть експортованих товарiв у гривнях, обрахована за курсом НБУ, встановленим на дату складання ВМД.

1.3. При занесеннi до Реєстру податкових накладних, виписаних у разi отримання вiд нерезидента послуги, мiсце поставки якої припадає на митну територiю України (пункт 8.2 Порядку):

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної;

до граф 2, 3 переносять вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 4 "вид документа" проставляється позначення "ПН";

у графi 5 вказується назва платника податку - покупця, що вiдповiдає назвi платника податку;

у графi 6 зазначається iндивiдуальний податковий номер платника податку - покупця, що вiдповiдає iндивiдуальному податковому номеру платника податку;

у графах 7 - 12 вiдображаються вартiснi показники щодо поставки послуг, на пiдставi цих даних в подальшому заповнюється рядок 7 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть.

1.4. При занесеннi до Реєстру податкових накладних, виписаних у разi передачi товарiв (послуг) у межах балансу платника податку для невиробничого використання, використання товарiв (послуг), за якими суми податку на додану вартiсть попередньо були включенi до податкового кредиту, в операцiях, якi не є об'єктом оподаткування або звiльняються вiд оподаткування, визнання умовного продажу товарних залишкiв та/або основних фондiв, що перебувають в облiку платника податку на день анулювання його реєстрацiї як платника податку на додану вартiсть, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових перiодах, лiквiдацiї основних виробничих фондiв або невиробничих фондiв за самостiйним рiшенням платника податку, переведення основних фондiв до складу невиробничих фондiв (пункт 8.3 Порядку):

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної;

до граф 2, 3 переносять вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 4 проставляється позначення "ЗЦ", оскiльки при зазначених операцiях база оподаткування податком на додану вартiсть визначається вiдповiдно до вимог Закону ( 168/97-ВР ) не нижче за звичайнi цiни;

у графi 5 вказується назва платника податку - покупця, що вiдповiдає назвi платника податку - продавця;

у графi 6 зазначається iндивiдуальний податковий номер платника податку - покупця, який є однаковим з iндивiдуальним податковим номером платника податку - продавця;

у графах 7 - 12 вiдображається iнформацiя щодо оподаткування таких товарiв.

1.5. При занесеннi до Реєстру податкових накладних, виписаних на суму перевищення звичайної цiни над фактичною (пункт 19 Порядку):

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної;

до граф 2, 3 переносять вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 4 проставляється позначення "ЗЦ";

у графi 5 записується "Перевищення звичайної цiни над фактичною";

у графi 6 проставляється позначка "Х";

у графах 7 - 12 вiдображається iнформацiя щодо оподаткування суми перевищення звичайної цiни над фактичною цiною поставки товарiв (послуг).

1.6. При занесеннi до Реєстру податкових накладних, виписаних за щоденними пiдсумками операцiй (якщо податкова накладна не була виписана на цi операцiї) (пункт 8.4 Порядку):

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної;

до граф 2, 3 переносять вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 4 проставляється позначення "ПП";

графа 5 заповнюється словами "Поставка за готiвку", "Виписка транспортних квиткiв", "Виписка готельних рахункiв" тощо ("Пiдсумкова податкова накладна");

у графi 6 проставляється позначка "Х";

у графах 7 - 12 вiдображаються вартiснi показники щодо поставки товарiв (послуг).

2. Облiк операцiй з поставки товарiв (послуг), якi не є об'єктом оподаткування (роздiл II Реєстру)

Вiдповiдно до вимог статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) платники податку зобов'язанi вести окремий облiк операцiй з поставки та придбання товарiв (послуг), якi не є об'єктом оподаткування, при цьому податковi накладнi складаються лише для операцiй, що оподатковуються i звiльненi вiд оподаткування.

У разi, якщо здiйснення операцiй, якi не є об'єктом оподаткування, є переважним видом дiяльностi та носить безперервний характер виручка вiд таких операцiй зареєстрованим платником податку може вiдображатися в Реєстрi загальним пiдсумком за звiтний податковий перiод виходячи iз даних бухгалтерського облiку.

2.1. При занесеннi до Реєстру документiв, що засвiдчують факт поставки товарiв (послуг), якi не є об'єктом оподаткування:

у графi 1 записується порядковий номер, який вiдповiдає порядковому номеру запису в Реєстрi;

у графах 2, 3 - вiдповiднi реквiзити документа;

у графi 4 зазначається прочерк;

у графi 5 - найменування (прiзвище, iм'я, по батьковi - для фiзичної особи) покупця;

у графi 6 - позначка "Х";

у графах 7, 11 - загальна сума поставки товарiв (послуг), якi не є об'єктом оподаткування;

у графах 8, 9, 10, 12 - позначка "Х".

2.2. При занесеннi до Реєстру загальних пiдсумкiв операцiй, якi не є об'єктом оподаткування:

у графi 1 записується порядковий номер, який вiдповiдає порядковому номеру запису в Реєстрi;

у графi 2 ставиться дата здiйснення запису у Реєстрi, але не пiзнiше останнього календарного дня мiсяця здiйснення операцiй;

у графах 3, 4 робляться прочерки;

графа 5 заповнюється словами "Загальний обсяг поставки, що не є об'єктом оподаткування";

у графi 6 - позначка "Х";

у графах 7, 11 - загальна сума поставки товарiв (послуг), якi не є об'єктом оподаткування;

у графах 8, 9, 10, 12 - позначка "Х".

3. Облiк розрахункiв коригування кiлькiсних i вартiсних показникiв до податкової накладної за формою згiдно з додатком 2 до податкової накладної (далi - розрахунок коригування) (роздiл II Реєстру)

У разi здiйснення коригування сум податкових зобов'язань вiдповiдно до пункту 4.5 статтi 4 Закону ( 168/97-ВР ) постачальник товарiв (послуг) виписує розрахунок коригування, при занесеннi його до Реєстру:

у графi 1 записується порядковий номер розрахунку коригування;

у графi 2 - дата виписки розрахунку коригування;

до графи 3 переноситься номер розрахунку коригування, який має вигляд дробу, чисельник якого вiдповiдає порядковому номеру розрахунку коригування та номеру з графи 1, а знаменник - номеру податкової накладної, до якої виписано розрахунок коригування;

у графi 4 "вид документа" проставляється позначення "РК";

до граф 5, 6 переносяться вiдповiднi реквiзити розрахунку коригування;

у графах 7 - 12 вiдображаються вартiснi показники щодо коригування обсягiв поставки товарiв (послуг) та сум податкового зобов'язання, на пiдставi цих даних в подальшому заповнюється рядок 8.3 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть.

4. Особливостi заповнення роздiлу I Реєстру при облiку окремих операцiй з придбання товарiв (послуг)

4.1. Оскiльки податкова накладна, отримана платником податку - покупцем, який застосовує касовий метод податкового облiку, може бути включена до складу податкового кредиту датою списання коштiв з банкiвського рахунку (видачi з каси) або датою надання iнших видiв компенсацiї вартостi поставлених йому товарiв (послуг), то така податкова накладна записується (реєструється) в роздiлi I Реєстру в звiтному (податковому) перiодi, на який припадає таке списання.

При занесеннi до Реєстру податкових накладних, отриманих платником податку покупцем, який застосовує касовий метод податкового облiку:

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної, який переноситься на податкову накладну як вхiдний номер;

у графi 2 указується дата отримання податкової накладної;

до граф 3, 4, 6, 7 переносяться вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 5 проставляється позначення "ПН";

у графах 8 - 16 вiдображається iнформацiя щодо придбання товарiв (послуг).

4.2. Податковий кредит звiтного перiоду складається iз сум податкiв, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою 20 вiдсоткiв та визначається вiдповiдно до пiдпункту 7.4.1 пункту 7.4 статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) виходячи iз договiрної (контрактної) вартостi отриманих товарiв (послуг), але не вище рiвня звичайних цiн. Податковi накладнi, договiрна цiна отриманих товарiв (послуг) за якими вiдрiзняється вiд звичайної цiни на такi товари (послуги) бiльше нiж на 20 вiдсоткiв, записуються (реєструються) в роздiлi I Реєстру наступним чином:

у графi 1 записується порядковий номер податкової накладної, який переноситься на податкову накладну як вхiдний номер;

у графi 2 указується дата отримання податкової накладної;

до граф 3, 4, 6, 7 переносяться вiдповiднi реквiзити податкової накладної;

у графi 5 проставляється позначення "ПН";

у графi 8 вказується загальна сума придбання, включаючи ПДВ; у графах 9, 10 вiдображаються суми, якi вiдповiдають вартостi отриманих товарiв (послуг) на рiвнi звичайних цiн;

до граф 13, 14 включаються суми перевищення вартостi придбаних товарiв (послуг) над рiвнем звичайних цiн та перевищення вiдповiдної суми податку.

4.3. Вiдповiдно до статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) право на нарахування податку та складання податкових накладних надано виключно особам, зареєстрованим як платники податку на додану вартiсть. При цьому у податкових декларацiях з податку на додану вартiсть вiдображаються зведенi результати облiку усiх операцiй з придбання. У разi вiдсутностi iндивiдуального податкового номера постачальника у графi 7 роздiлу I Реєстру Порядком ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних (наказ ДПА України вiд 30.06.2005 N 244) передбачено вказування умовних IПН.

4.3.1. Вiдповiдно до положень пiдпунктiв 7.2.6 (абзацу 6), 7.4.5 статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) документом, що пiдтверджує суму сплаченого податку у зв'язку з придбанням товарiв (послуг) для нарахування податкового кредиту може бути касовий чек, який мiстить суму поставлених товарiв (послуг) та суму нарахованого податку (з визначенням фiскального номера, але без визначення податкового номера постачальника), то запис таких документiв у роздiлi I Реєстру здiйснюється у розрiзi документiв з розрахунку загальної суми поставлених товарiв (послуг) (без урахування ПДВ) за день не бiльше 200 гривень наступним чином:

у графi 1 записується порядковий номер отриманого документа, який переноситься на документ як вхiдний номер;

у графi 2 указується дата отримання документа;

до граф 3, 4, 6 переносяться вiдповiднi реквiзити документа;

у графi 5 зазначається позначення "ЧК";

у графi 7 вказується умовний IПН "100000000000";

у графi 8 вiдображається сума щодо придбання товарiв (послуг);

у графi 9 вказується сума отриманих товарiв (послуг), але не бiльше 200 гривень за один день;

у графi 10 - вiдповiдна сума сплаченого податку (але не бiльше 40 гривень за один день);

у графах 11 - 16 вказується прочерк.

При цьому слiд мати на увазi, що з урахуванням вимог нормативно правових актiв щодо застосування Закону України "Про застосування реєстраторiв розрахункових операцiй у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) касовий чек, який мiстить суму поставлених товарiв (послуг) та суму нарахованого податку (з визначенням фiскального номера, але без визначення податкового номера постачальника) - це фiскальний касовий чек. Фiскальний касовий чек на товари (послуги), вiдповiдно до вимог Положення про форму та змiст розрахункових документiв, затверджених наказом ДПА України вiд 01.12.2000 N 614, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 05.02.2001 за N 105/5296, для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, що зареєстрованi як платники ПДВ в обов'язковому порядку повинен мiстити iндивiдуальний податковий номер платника ПДВ.

4.3.2. При записi (реєстрацiї) у роздiлi I Реєстру документiв, у разi придбання в нерезидента товарiв (послуг), що не призначаються для використання у господарськiй дiяльностi або придбанi з метою використання для поставки послуг за межами митної територiї України або послуг, мiсце поставки яких визначається поза межами митної територiї України вiдповiдно до пiдпункту "д" пункту 6.5 статтi 6 Закону ( 168/97-ВР ):

у графi 1 записується порядковий номер отриманого документа, який переноситься на документ як вхiдний номер;

у графi 2 указується дата отримання документа;

до граф 3, 4, 6 переносяться вiдповiднi реквiзити документа;

у графi 5 робиться вiдповiдне позначення ("ПН", "РК", "ВМД", або прочерк);

у графi 7 вказується умовний IПН "200000000000";

у графi 8 вiдображається сума щодо придбання товарiв (послуг);

графи 9 - 14 прокреслюються прочерками;

у графi 15 вказується сума придбання без ПДВ, на пiдставi цих даних в подальшому заповнюється рядки 14, 15 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть;

у графi 16 вказується сума ПДВ, у разi придбання з ПДВ (сплати ПДВ на митним органам або сплати ПДВ покупцем - отримувачем послуги вiд нерезидента на митнiй територiї України).

4.3.3. При записi (реєстрацiї) у роздiлi I Реєстру документiв, у разi придбання в нерезидента товарiв (послуг), у випадках не передбачених абзацом третiм пункту 9.7 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних:

у графi 1 записується порядковий номер отриманого документа, який переноситься на документ як вхiдний номер;

у графi 2 указується дата отримання документа;

до граф 3, 4, 6 переносяться вiдповiднi реквiзити документа;

у графi 5 робиться вiдповiдне позначення ("ПН", "РК", "ВМД", прочерк);

у графi 7 вказується умовний IПН "300000000000";

у графi 8 - 14 вiдображається сума щодо придбання товарiв (послуг), на пiдставi цих даних в подальшому заповнюються рядки 12.1 - 13.3 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть;

у графах 15, 16 вказується прочерк.

4.3.4. При занесеннi до Реєстру документiв, що засвiдчують факт придбання товарiв (послуг) на митнiй територiї України в осiб, якi не зареєстрованi як платники ПДВ:

у графi 1 записується порядковий номер отриманого документа, який переноситься на документ як вхiдний номер;

у графi 2 указується дата отримання документа;

до граф 3, 4, 6 переносяться вiдповiднi реквiзити документа;

у графi 5 робиться прочерк;

у графi 7 вказується умовний IПН "400000000000";

у графах 10, 12, 14, 16 - позначка "Х";

у графi 8 вiдображається сума щодо придбання товарiв (послуг);

графи 9, 11, 13, 15 заповнюються вiдповiдно до характеру використання придбаних товарiв (послуг).

Запис (реєстрацiя) у Реєстрi первинних документiв податкового облiку, що включаються до уточнюючих розрахункiв за звiтний перiод, здiйснюється в порядку наведеному вище з додаванням до виду документа лiтери "У".

Одночасно наголошуємо, що рекомендацiї щодо вiдображення платниками ПДВ окремих операцiй з поставки в податковiй звiтностi з податку на додану вартiсть було надано листом ДПА України вiд 03.07.2009 N 13995/7/16-1617.

Повiдомляючи вищевикладене, Державна податкова адмiнiстрацiя України:

- iнформує, що iншi податковi роз'яснення можуть застосовуватися в частинi, що не суперечить цьому роз'ясненню;

- зобов'язує довести зазначене роз'яснення до вiдома пiдпорядкованих пiдроздiлiв, забезпечити їх врахування при проведеннi контрольно-перевiрочної роботи i винесеннi рiшень в процесi апеляцiйних узгоджень та органiзувати роз'яснювальну роботу з платниками податкiв.

Заступник Голови О.М.Любченко

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8