ЛИСТ 15.01.2010 N 505/7/07-1217 Щодо опрацювання звiтностi суб'єктiв господарювання, якi визнанi банкрутами

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
15.01.2010 N 505/7/07-1217

Щодо опрацювання звiтностi суб'єктiв господарювання,
якi визнанi банкрутами

Державна податкова адмiнiстрацiя України надсилає до вiдома та керiвництва в роботi роз'яснення щодо опрацювання звiтностi суб'єктiв господарювання, якi визнанi банкрутами вiдповiдно до Закону України вiд 14.05.92 р. N 2343-XII "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом", iз змiнами (далi - Закон N 2343-XII).

Пунктом 2 статтi 25 Закону N 2343-XII передбачено, що протягом п'ятнадцяти днiв з дня призначення лiквiдатора вiдповiднi посадовi особи банкрута зобов'язанi передати бухгалтерську та iншу документацiю банкрута, печатки i штампи, матерiальнi та iншi цiнностi банкрута лiквiдатору. З дня призначення лiквiдатора до нього переходять права керiвника (органiв управлiння) юридичної особи - банкрута.

Таким чином, з дня винесення постанови про визнання банкрутом податковi декларацiї з податку на додану вартiсть та податковi накладнi повиннi пiдписуватись лiквiдатором, а не керiвником пiдприємства.

Зважаючи на викладене, вiдповiдно до покладених функцiй орган державної податкової служби зобов'язаний на етапi приймання звiтностi здiйснювати перевiрку пiдписiв посадових осiб суб'єктiв господарювання, яких визнано банкрутами вiдповiдно до вимог законодавства. Така перевiрка здiйснюється шляхом отримання завiреної копiї постанови про порушення провадження у справi про банкрутство та призначення лiквiдатора або звiряння з наявними даними в електроннiй базi даних державної податкової служби.

Вiдповiдно, звiтнiсть, не пiдписана лiквiдатором боржника (вiдсутнiй пiдпис посадової особи) згiдно з вимогами пiдпункту 4.1.2 пункту 4.1 статтi 4 Закону України вiд 21.12.2000 р. 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" та пункту 4.3 Порядку заповнення та подання податкової декларацiї з податку на додану вартiсть, затвердженого наказом ДПА України вiд 30.05.97 р. N 166, не може бути визнана органом ДПС як податкова звiтнiсть. Така податкова звiтнiсть, не пiдписана лiквiдатором боржника, тiльки реєструється (без внесення показникiв) та отримує статус "До вiдома", а в коментарях проставляється реєстрацiйний номер повiдомлення (про невизнання ОДПС декларацiї як податкової) та дата його вiдправки.

У подальшому працiвники органу ДПС аналiзують звiтнiсть, подану суб'єктами господарювання, якi визнанi банкрутами, зокрема, з метою виявлення ризикiв неправомiрного виписування податкових накладних з використанням наявної iнформацiї про господарськi операцiї такого платника в органах державної податкової служби (баз даних, АРМiв, зокрема, Системи автоматизованого спiвставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрiзi контрагентiв).

При цьому, якщо за результатами невиїзних документальних перевiрок платникiв встановлено врахування у складi податкових зобов'язань платника податкових накладних, складених з порушеннями (пiдписаних iншою особою), пiдроздiл оподаткування юридичних осiб термiново iнформує податковий орган за мiсцем реєстрацiї вигодонабувачiв та надає копiї документiв (постанови про порушення провадження у справi про банкрутство та призначення лiквiдатора) для вжиття заходiв згiдно з чинним законодавством.

Крiм того, за результатами проведеного аналiзу пiдроздiл оподаткування юридичних осiб службовою запискою передає перелiк суб'єктiв господарювання, по яких порушено провадження у справi про банкрутство та/або якi визнанi банкрутами та ймовiрно задiянi у схемах мiнiмiзацiї податкових зобов'язань (вигодоформуючий суб'єкт та транзитери):

- до пiдроздiлу податкової мiлiцiї для вжиття заходiв щодо притягнення посадових осiб (засновникiв) до кримiнальної вiдповiдальностi;

- до пiдроздiлу податкового контролю юридичних осiб щодо платникiв, якими не подано документи для проведення позапланових документальних невиїзних перевiрок, для органiзацiї позапланових документальних виїзних перевiрок, в ходi яких встановлюється легiтимнiсть податкової звiтностi та первинних документiв (в подальшому, у разi необхiдностi, направлення матерiалiв перевiрки за мiсцем реєстрацiї вигодонабувачiв);

- до юридичного пiдроздiлу для надання правової допомоги при проведеннi перевiрок.

Стосовно платникiв податку, щодо яких порушено провадження в справi про банкрутство, то при проведеннi документальної перевiрки таких платникiв слiд ураховувати вимоги статтi 13 Закону N 2343-XII в частинi встановлення наявностi погодження укладених договорiв з розпорядником майна, призначеним ухвалою господарського суду як арбiтражний керуючий.

Враховуючи вищевикладене, головам державних податкових адмiнiстрацiй в АР Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi:

- довести зазначенi роз'яснення до вiдома пiдпорядкованих пiдроздiлiв, органiв державної податкової служби районного рiвня;

- скоординувати спiльнi дiї пiдроздiлiв оподаткування юридичних осiб, податкового контролю юридичних осiб та податкової мiлiцiї стосовно платникiв, щодо яких порушено провадження у справi про банкрутство, для виявлення та встановлення факту законностi дiяльностi банкрутiв при взаємовiдносинах з iншими суб'єктами господарювання;

- посилити контроль за суб'єктами господарювання, щодо яких порушено провадження у справi про банкрутство, стосовно подання звiтностi з податку на додану вартiсть.

Заступник Голови С.Чекашкiн

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8