ЛИСТ 25.03.2010 N 6055/7/10-1017/1008 Про надання вiдповiдi

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
25.03.2010 N 6055/7/10-1017/1008

ДПА у Донецькiй областi

Про надання вiдповiдi

Державна податкова адмiнiстрацiя України, розглянувши ваш запит вiд 05.03.2010 N 3680/8/31-1-113 стосовно окремих питань, що виникають у процесi виконання вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 сiчня 2010 року N 86 "Про надання податкових та iнших роз'яснень" (далi - постанова N 86), що набрала чинностi 12.02.2010 року, у межах компетенцiї повiдомляє наступне.

Нормами постанови N 86 зобов'язано ДПА України надавати податковi роз'яснення платникам податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв), iншим заiнтересованим особам щодо офiцiйного розумiння окремих положень законодавства виключно у виглядi узагальнюючих податкових роз'яснень та роз'яснень iнших органiв, визначених статтею 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" ( 2181-14 ), iз затвердженням їх наказами вiдповiдних контролюючих органiв.

Згiдно Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" ( 2181-14 ) (далi - Закон 2181) центральний (керiвний) орган контролюючого органу проводить перiодичне узагальнення податкових питань, що стосуються значної кiлькостi платникiв податкiв або значної суми податкових зобов'язань, та затверджує узагальнюючi податковi роз'яснення (пп. "е" п.п. 4.4.2 ст. 4). Такi узагальнюючi податковi роз'яснення затверджуються наказом.

Платник податкiв має право безоплатно отримати будь-яке податкове роз'яснення, у тому числi надане iншому платнику податкiв з питання, що розглядається (iз дотриманням правил комерцiйної або банкiвської таємницi), у строки, передбаченi для надання вiдповiдi на звернення громадян до органiв державної влади, встановленi законом.

Частиною першою статтi 19 Конституцiї України ( 254к/96-ВР ) встановлено, що правовий порядок в Українi ґрунтується на засадах, вiдповiдно до яких нiхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Пiдпунктом "г" пiдпункту 4.4.2 пункту 4.4 статтi 4 Закону 2181 встановлено, що податкове роз'яснення є оприлюдненням офiцiйного розумiння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенцiї, яке використовується при обґрунтуваннi їх рiшень пiд час проведення апеляцiйних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-якi вiдповiдi контролюючого органу на запити зацiкавлених осiб з питань оподаткування.

З огляду на наведене, слiд розмежувати iндивiдуальнi податковi роз'яснення (iншi листи ДПА України) та узагальнюючi податковi роз'яснення. Згiдно з абзацом 2 статтi 19 Конституцiї України ( 254к/96-ВР ), органи державної влади та органи мiсцевого самоврядування, їх посадовi особи зобов'язанi дiяти лише на пiдставi, в межах повноважень та у спосiб, що передбаченi Конституцiєю та законами України.

Конституцiя України ( 254к/96-ВР ) як правовий акт з найвищою юридичною силою, закрiплюючи принцип верховенства права (стаття 8 Конституцiї України), послiдовно проводить принцип верховенства закону у системi нормативно-правових актiв.

У частинi першiй статтi 92 Основного Закону України ( 254к/96-ВР ) закрiплено принцип прiоритету (верховенства) закону в системi iнших нормативно-правових актiв, за допомогою якого здiйснюється правове регулювання найважливiших суспiльних вiдносин. Перелiк питань, що мають регулюватися виключно законами України, передбачений цiєю нормою, має iмперативний характер, а це означає, що всi рiшення щодо них повиннi прийматися у формi закону. До них належать, зокрема, органiзацiя i дiяльнiсть органiв виконавчої влади, основи державної служби (пункт 12).

Пунктом 4 статтi 8 роздiлу II Закону України вiд 04.12.90 N 509-XII "Про державну податкову службу в Українi" встановлено, що Державна податкова адмiнiстрацiя України в порядку, встановленому законом, надає податковi роз'яснення, органiзовує виконання цiєї роботи органами державної податкової служби.

Вiдповiдно до приписiв статтi 4 Закону 2181 податкове роз'яснення є оприлюдненням офiцiйного розумiння окремих положень податкового законодавства, яке використовується при обґрунтуваннi їх рiшень пiд час проведення апеляцiйних процедур i ним вважаються будь-якi вiдповiдi контролюючого органу на запити зацiкавлених осiб з питань оподаткування.

Аналогiчнi норми мiстяться у Порядку надання податкових роз'яснень, затвердженому постановою КМ України вiд 16.05.2001 N 494 (далi - постанова N 494). Положеннями постанови N 494 установлено, що податковi роз'яснення застосовуються протягом термiну дiї вiдповiдної норми податкового законодавства.

Приймаючи до уваги те, що норми закону мають прiоритет перед iншими нормативно-правовими актами, а також те, що абзацом третiм постанови N 86 визначено, що виключно у виглядi узагальнюючих податкових роз'яснень мають надаватися тiльки податковi роз'яснення та роз'яснення з питань загальнообов'язкового державного соцiального страхування щодо офiцiйного розумiння окремих положень законодавства, то положення останньої на будь-якi вiдповiдi органу ДПС на запити зацiкавлених осiб з питань оподаткування, на нашу думку, не поширюються.

Додаток: лист Мiн'юсту.

Заступник Голови Н.I.Рубан

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8