ЛИСТ 01.03.2010 N 4183/7116-1517-26 N 1993/6/16-1515 Про питання оподаткування ПДВ та податком на прибуток при реорганiзацiї

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
01.03.2010 N 4183/7116-1517-26
N 1993/6/16-1515

Про питання оподаткування ПДВ

та податком на прибуток при реорганiзацiї

1. Стосовно податкового облiку з податку на додану вартiсть платникiв податку при їх перетвореннi чи реорганiзацiї

Вiдповiдно до статтi 104 Цивiльного кодексу України ( 435-15 ) юридична особа припиняється в результатi передання всього свого майна, прав та обов'язкiв iншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, подiлу, перетворення) або в результатi лiквiдацiї.

Господарським кодексом України ( 436-15 ) встановлено, що припинення дiяльностi суб'єкта господарювання здiйснюється шляхом його реорганiзацiї (злиття, приєднання, подiлу, перетворення) або лiквiдацiї - за рiшенням власника (власникiв) чи уповноважених ним органiв, за рiшенням iнших осiб - засновникiв суб'єкта господарювання чи їх правонаступникiв, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рiшенням суду.

У разi злиття суб'єктiв господарювання усi майновi права та обов'язки кожного з них переходять до суб'єкта господарювання, що утворений внаслiдок злиття.

У разi приєднання одного або кiлькох суб'єктiв господарювання до iншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усi майновi права та обов'язки приєднаних суб'єктiв господарювання.

Пiсля закiнчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи вiдхилення цих вимог комiсiя з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разi злиття, приєднання або перетворення) або розподiльчий баланс (у разi подiлу), якi мають мiстити положення про правонаступництво щодо всiх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всiх її кредиторiв та боржникiв, включаючи зобов'язання, якi оспорюються сторонами.

Згiдно з статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв" ( 755-15 ) юридична особа припиняється в результатi передання всього свого майна - прав та обов'язкiв iншим юридичним особам - правонаступникам у результатi злиття, приєднання, подiлу, перетворення (реорганiзацiї). Тобто вiдбувається передача валових активiв однiєї юридичної особи iншiй юридичнiй особi.

Вiдповiдно до пiдпункту 3.2.8 пункту 3.2 статтi 3 Закону України "Про податок на додану вартiсть" ( 168/97-ВР ) (далi - Закон) операцiї з поставки за компенсацiю сукупних валових активiв платника податку (з урахуванням вартостi гудвiлу) iншому платнику податку не є об'єктом оподаткування.

Пiд поставкою сукупних валових активiв слiд розумiти поставку пiдприємства як окремого об'єкта пiдприємництва або включення валових активiв пiдприємства чи його частини до складу активiв iншого пiдприємства. При цьому пiдприємство-покупець набуває прав i обов'язкiв (є правонаступником) пiдприємства, що продає такi активи.

При здiйсненнi операцiї з включення активiв пiдприємства, що реорганiзується, до складу активiв iншого пiдприємства компенсацiєю визнаються корпоративнi та майновi права i обов'язки стосовно пасивiв реорганiзованого пiдприємства.

Враховуючи зазначене, не є об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з включення активiв (чи їх частини) реорганiзованого пiдприємства до складу активiв пiдприємства платника податку на додану вартiсть, який набуває прав i обов'язкiв цього реорганiзованого пiдприємства.

2. Щодо кредиторської заборгованостi пiдприємства, що реорганiзується шляхом приєднання, строк позовної давностi якої не минув

Вiдповiдно до пункту 4.1 статтi 4 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" ( 334/94-ВР ) (далi - Закон про прибуток) валовий дохiд - загальна сума доходу платника податку вiд усiх видiв дiяльностi, отриманого (нарахованого) протягом звiтного перiоду в грошовiй, матерiальнiй або нематерiальнiй формах як на територiї України, її континентальному шельфi, виключнiй (морськiй) економiчнiй зонi, так i за їх межами.

Оскiльки Законом ( 168/97-ВР ) не визначається термiн "дохiд", то, враховуючи положення пункту 1.43 статтi 1 Закону про прибуток ( 334/94-ВР ), застосовується термiн, визначений пунктом 5 Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 15 "Дохiд", яке затверджене наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 29.11.99 р. N 290. Вiдповiдно до цього пункту дохiд визнається пiд час збiльшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капiталу (за винятком зростання капiталу за рахунок внескiв учасникiв пiдприємства), за умови, що оцiнка доходу може бути достовiрно визначена.

Таким чином, при передачi кредиторської заборгованостi пiдприємства, що реорганiзується шляхом приєднання, у правонаступника та у пiдприємства, що приєднується, прирiст активiв або зменшення зобов'язань вiдсутнi, i дохiд та вiдповiдно валовий дохiд у такого правонаступника та у пiдприємства, що приєднується, вiд такої операцiї не виникає.

Заступник Голови О.Л.Любченко

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8