ЛИСТ 18.05.2010 N 9638/7/16-1617 Щодо взаємодiї пiдроздiлiв оподаткування юридичних осiб
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
18.05.2010 N 9638/7/16-1617
Щодо взаємодiї пiдроздiлiв
оподаткування юридичних осiб
ДПАУ у зв'язку iз надходженням численних запитiв органiв державної податкової служби з метою забезпечення єдиного пiдходу пiдроздiлiв органiв державної податкової служби до виконання функцiй, що здiйснюють пiдроздiли адмiнiстрування ПДВ, при реалiзацiї вимог наказiв ДПАУ вiд 18.04.2008 р. N 266 та вiд 25.01.2010 р. N 34 надає роз'яснення щодо:
взаємодiї пiдроздiлiв оподаткування юридичних осiб з пiдроздiлами податкового контролю юридичних осiб та податкової мiлiцiї;
формування пiдроздiлами оподаткування юридичних осiб висновкiв до декларацiй з податку на додану вартiсть та ймовiрних схем ухилення вiд оподаткування ПДВ, в тому числi тих, якi складаються у разi декларування суб'єктами господарювання рiзкого збiльшення податкового кредиту.
Вiдповiдно до вимог розпорядчих актiв Державної податкової адмiнiстрацiї України пiдроздiли оподаткування юридичних осiб органiв державної податкової служби здiйснюють документальну невиїзну (камеральну) перевiрку податкової звiтностi.
Документальна невиїзна перевiрка - перевiрка, яка проводиться у примiщеннi органу ДПС на пiдставi поданих податкових декларацiй, звiтiв та iнших документiв, пов'язаних з нарахуванням i сплатою податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв) незалежно вiд способу їх подання (п. 1 ст. 11 Закону України вiд 04.12.90 р. N 509-XII "Про державну податкову службу в Українi").
Камеральна перевiрка - перевiрка, яка проводиться органом ДПС виключно на пiдставi даних, зазначених у податкових декларацiях, без проведення будь-яких iнших видiв перевiрок платника ПДВ (абз. "в" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України вiд 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами").
I. Результатами документальних невиїзних (камеральних) перевiрок податкової звiтностi, проведених пiдроздiлами оподаткування юридичних осiб органiв державної податкової служби, у вiдповiдних випадках є вiдмiтки у IV-х роздiлах податкових декларацiй з податку на додану вартiсть, у разi виявлених порушень - складенi акти документальних невиїзних (камеральних) перевiрок податкової звiтностi та вiдповiднi податковi повiдомлення-рiшення.
Крiм того, у разi якщо перевiрками податкових декларацiй з податку на додану вартiсть виявленi податковi ризики платника податку на додану вартiсть, пiдроздiли оподаткування юридичних осiб формують та передають до пiдроздiлiв податкового контролю юридичних осiб та податкової мiлiцiї обґрунтованi висновки iз застосуванням системи подвiйного контролю.
При цьому, у разi якщо податковi ризики виявленi за наслiдками аналiзу уточнюючих розрахункiв податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок (або у зв'язку з уточненням показникiв податкової звiтностi контрагентiв) висновки складаються з урахуванням податкової звiтностi за звiтний перiод, за який виправляться помилки.
У разi виявлення за наслiдками аналiзу уточнюючих розрахункiв податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок додаткових податкових ризикiв обґрунтованi матерiали передаються як доповнення до ранiше наданих висновкiв.
Разом з тим, наголошуємо, що висновок повинен бути сформований на пiдставi проведеного поглибленого аналiзу звiтних даних платника, даних iнформацiйних ресурсiв податкового органу та вiдображати ймовiрнi податковi ризики платника податку.
Згiдно вимог Методичних рекомендацiй щодо взаємодiї органiв державної податкової служби при проведеннi перевiрок податкових декларацiй з податку на додану вартiсть з урахуванням iнформацiї розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентiв, затверджених наказом ДПА України вiд 18.04.2008 р. N 266, висновок до декларацiї з податку на додану вартiсть формується працiвником пiдроздiлу, що здiйснює адмiнiстрування податку на додану вартiсть, пiдписується керiвником структурного пiдроздiлу, у вiдповiдних випадках, затверджується резолюцiєю начальника податкової iнспекцiї та передається до пiдроздiлу податкового контролю юридичних осiб для органiзацiї проведення документальної перевiрки i пiдроздiлу податкової мiлiцiї - для оперативного супроводження.
Тобто, система подвiйного контролю полягає у тому, що вiдповiдальнiсть за якiсть та обґрунтованiсть визначення податкових ризикiв платника податку, необхiдностi органiзацiї виїзної перевiрки платника податку крiм виконавця-iнспектора несе керiвник структурного пiдроздiлу та, у вiдповiдних випадках, начальник податкової iнспекцiї.
Отже, вiдповiдним чином сформований, пiдписаний та затверджений (у вiдповiдних випадках) висновок повинен бути достатньо обґрунтованим та пiдлягає врахуванню при органiзацiї перевiрочної роботи.
II. Разом з обґрунтованим висновком у разi наявностi формується та передається ймовiрна схема ухилення вiд оподаткування ПДВ з визначенням вiрогiдного вигодонабувача.
При цьому, виходячи з функцiональних повноважень пiдроздiлiв оподаткування юридичних осiб органiв державної податкової служби та у розумiннi наказiв ДПА України вiд 18.04.2008 р. N 266 та вiд 25.01.2010 р. N 34 ймовiрна схема ухилення вiд оподаткування ПДВ представляє собою графiчне зображення орiєнтовної схеми руху податку на додану вартiсть сформованої засобами пiдсистеми "Побудова схем руху ПДВ" на пiдставi даних Системи автоматизованого спiвставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрiзi контрагентiв з визначенням:
- суми руху податку на додану вартiсть по ланцюгу поставки/придбання;
- перiоду здiйснення операцiй з поставки, у разi якщо вiн не спiвпадає зi звiтним перiодом;
- ймовiрної ролi кожного суб'єкта в ланцюгу поставки/придбання (вигодоформуючий, вигодотранспортуючий, вигодонабувач);
- сум розбiжностей податкових зобов'язань та податкового кредиту (у разi наявностi);
- окремих даних суб'єкта господарювання (код ЄДРПОУ, iндивiдуальний податковий номер, стан платника податку, код та назва органу ДПС, в якому перебуває на облiку суб'єкт господарювання, згiдно ланцюгу поставки/придбання).
Одночасно наголошуємо, що згiдно вимог наказу ДПА України вiд 25.12.2004 р. N 722 "Про органiзацiйну структуру органiв державної податкової служби" процедура органiзацiя роботи, супроводження, координацiя дiй, надання практичної допомоги та контроль за пiдпорядкованими ДПI щодо проведення камеральних, у вiдповiдних випадках, документальних невиїзних перевiрок з питань адмiнiстрування збору ПДВ функцiї адмiнiстрування податку на додану вартiсть закрiплена за управлiннями оподаткування юридичних осiб ДПА в АР Крим, областях, мм Києва та Севастополя.
Зважаючи на викладене, Державна податкова адмiнiстрацiя України зобов'язує Державнi податковi адмiнiстрацiї в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi:
забезпечити проведення семiнарiв, навчань працiвникiв пiдроздiлiв оподаткування юридичних осiб пiдпорядкованих податкових iнспекцiй щодо проведення перевiрок податкової звiтностi з ПДВ iз застосуванням системи подвiйного контролю, звернувши особливу увагу на дотримання черговостi проведення камеральних перевiрок платникiв з урахуванням категорiй уваги, формування висновкiв для вжиття контрольно-перевiрочних заходiв та ймовiрних схем ухилення вiд оподаткування;
довести зазначене роз'яснення до вiдома пiдпорядкованих пiдроздiлiв та забезпечити його використання при проведеннi документальної невиїзної (камеральної) перевiрки податкової звiтностi та забезпечити неухильне дотримання вимог:
Методичних рекомендацiй щодо взаємодiї органiв державної податкової служби при проведеннi перевiрок податкових декларацiй з податку на додану вартiсть з урахуванням iнформацiї розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентiв, затверджених наказом ДПА України вiд 18.04.2008 р. N 266;
Регламенту комплексного вiдпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартiсть, затвердженого наказом ДПА України вiд 25.01.2010 р. N 34.
Заступник Голови О.Любченко