ЛИСТ 31.03.2010 N 3146/6/21-0215 Щодо особливостей заповнення розрахунку та оподаткування збором на розвиток виноградарства, садiвництва та хмелярства
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
31.03.2010 N 3146/6/21-0215
Щодо особливостей заповнення розрахунку та оподаткування
збором на розвиток виноградарства, садiвництва та хмелярства
Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула листи редакцiї газети української бухгалтерiї "Бухгалтерiя" вiд 17.02.2010 р. N 18/8в, N 19/8в та N 20/8в стосовно особливостей заповнення розрахунку та оподаткування збором на розвиток виноградарства, садiвництва та хмелярства i повiдомляє.
1. Щодо нарахування збору на розвиток виноградарства, садiвництва та хмелярства в разi реалiзацiї безалкогольного пива i слабоалкогольних напоїв
Вiдповiдно до абзацiв дев'ятого та десятого статтi 1 Закону України вiд 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв" (далi - Закон N 481) передбачено, що пиво - це насичений дiоксидом вуглецю пiнистий напiй, отриманий пiд час бродiння охмеленого сусла пивними дрiжджами, що вiдноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 ( 2371а-14 ). Пиво безалкогольне - це насичений дiоксидом вуглецю пiнистий напiй, одержаний пiд час бродiння охмеленого сусла пивними дрiжджами з об'ємною часткою спирту не бiльш як 0,5 вiдсотка, отриманий шляхом дiалiзу або переривання головного бродiння, або виготовлення пивного сусла зi зниженою часткою сухих речовин у початковому суслi, що вiдноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2202 ( 2371а-14 ).
Законом України вiд 11 липня 1996 року N 313 "Про ставки акцизного збору i ввiзного мита на деякi товари (продукцiю)" визначено пiдакцизним та встановлено ставки акцизного збору на пиво солодове, що вiдноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 00 ( 2371а-14 ).
Водночас до платникiв збору на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства вiдповiдно до Закону України вiд 9 квiтня 1999 року N 587-XIV "Про збiр на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства" (далi - Закон N 587) вiднесено суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi реалiзують в оптово-роздрiбнiй торговельнiй мережi та мережi громадського харчування пиво, незалежно вiд того, чи належить воно до пiдакцизних товарiв (код за УКТ ЗЕД 2203 00) ( 2371а-14 ) чи нi (2202).
Таким чином, збiр на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства сплачують суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, якi реалiзують в оптово-роздрiбнiй торговельнiй мережi та мережi громадського харчування пиво, незалежно вiд того, чи належить останнє до пiдакцизних товарiв.
Вiдповiдно до абзацiв сьомого та восьмого Закону N 481 визначено, що алкогольнi напої - це продукти, одержанi шляхом спиртового бродiння цукромiстких матерiалiв або виготовленi на основi харчових спиртiв з вмiстом спирту етилового понад 1,2 вiдсотка об'ємних одиниць, якi вiдносяться до товарних груп Гармонiзованої системи опису та кодування товарiв пiд кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08, та слабоалкогольнi напої - це алкогольнi напої з вмiстом етилового спирту вiд 1,2 до 8,5 вiдсотка об'ємних одиниць та екстрактивних речовин не бiльш як 14,0 г на 100 см.куб., виготовленi на основi водно-спиртової сумiшi з використанням iнгредiєнтiв, напiвфабрикатiв та консервантiв, насиченi чи ненасиченi дiоксидом вуглецю. Тобто суб'єкти господарювання, що реалiзують слабоалкогольнi напої, також є платниками збору на розвиток виноградарства, садiвництва та хмелярства.
2. Щодо здiйснення дiяльностi за договором доручення та необхiдностi придбання лiцензiї на оптову торгiвлю суб'єктом господарювання - повiреним
Згiдно зi статтею 1000 Цивiльного кодексу України ( 435-15 ) за договором доручення одна сторона (повiрений) зобов'язується вчинити вiд iменi та за рахунок другої сторони (довiрителя) певнi юридичнi дiї. Договором доручення може бути встановлено виключне право повiреного на вчинення вiд iменi та за рахунок довiрителя всiх або частини юридичних дiй, передбачених договором. У договорi можуть бути встановленi строк дiї такого доручення та (або) територiя, у межах якої є чинним виключне право повiреного.
Згiдно зi статтею 1006 Цивiльного кодексу України ( 435-15 ) повiрений зобов'язаний повiдомляти довiрителевi на його вимогу всi вiдомостi про хiд виконання його доручення, пiсля виконання доручення або в разi припинення договору доручення до його виконання негайно повернути довiрителевi довiренiсть, строк якої не закiнчився, i надати звiт про виконання доручення та виправднi документи, якщо це вимагається за умовами договору та характером доручення, а також негайно передати довiрителевi все одержане у зв'язку з виконанням доручення.
Вiдповiдно до статей 1 та 2 Закону N 587 платниками збору на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства є суб'єкти пiдприємницької дiяльностi незалежно вiд форм власностi та пiдпорядкування, якi реалiзують в оптово-роздрiбнiй торговельнi мережi та мережi громадського харчування алкогольнi напої та пиво. Виробники алкогольних напоїв та пива є платниками збору лише за умови реалiзацiї ними цiєї продукцiї в роздрiбнiй торгiвлi безпосередньо споживачам. У разi постачання такої продукцiї суб'єктам оптової та роздрiбної торгiвлi власного виробництва вони не є платниками збору на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства.
У разi реалiзацiї алкогольних напоїв та пива за договорами комiсiї (консигнацiї) платниками збору є суб'єкти пiдприємницької дiяльностi (крiм виробникiв-комiтентiв у разi здiйснення ними оптової торгiвлi алкогольних напоїв та пива), якi отримують на свiй рахунок кошти або iншi види компенсацiї за продаж цiєї продукцiї.
Об'єктом оподаткування збором є виручка - товарооборот, одержаний на всiх етапах реалiзацiї в оптово-роздрiбнiй торговельнiй мережi та мережi громадського харчування алкогольних напоїв та пива, у тому числi за операцiями, що не передбачають оплати у грошовiй формi.
Таким чином, повiрений, який вiдповiдно до Закону N 587 реалiзує в оптово-роздрiбнiй торговельнiй мережi та мережi громадського харчування алкогольнi напої та пиво, i за умовами договору доручення кошти, отриманi вiд покупцiв, надходять на його банкiвськiй рахунок, є платником збору на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства.
Стосовно необхiдностi придбання лiцензiї на оптову торгiвлю суб'єктом господарювання - повiренному здiйснювати за дорученням продаж алкогольних напоїв, то статтею 15 Закону N 481 визначено, що оптова торгiвля алкогольними напоями може здiйснюватися суб'єктами господарювання всiх форм власностi, в тому числi її виробниками, за наявностi у них лiцензiї - документа державного зразка, який засвiдчує право суб'єкта господарювання на провадження зазначеного в ньому виду дiяльностi протягом визначеного строку.
Крiм того, суб'єкти господарювання, якi отримали лiцензiї на iмпорт алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, здiйснюють поставку цiєї продукцiї пiдприємствам оптової i роздрiбної торгiвлi та iншим українським споживачам за наявностi лiцензiї на право оптової торгiвлi (пункт 7 статтi 15 Закону N 481).
Суб'єкти господарювання, якi здiйснюють торгiвлю алкогольними напоями, повиннi дотримуватися законодавчо встановлених правил здiйснення зазначеної дiяльностi, а у разi порушення нести вiдповiдальнiсть, передбачену Законом N 481.
3. Щодо декларування виду товару у розрахунку
Пунктом 7 Порядку заповнення розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства, затвердженого наказом ДПА України вiд 01.12.2009 р. N 671, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 04.02.2010 р. за N 125/17420, передбачено, що платники збору в колонцi 2 "Вид товару" розрахунку зазначають окремими рядками алкогольнi напої та/або пиво, тобто запроваджено декларування згрупованих товарiв i не передбачено деталiзацiю алкогольних напоїв за їх видами.
4. Щодо подання розрахунку у разi вiдсутностi об'єкта оподаткування
Статтею 4 Закону N 587 встановлено, що збiр на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства платники сплачують на спецiальний рахунок Державного казначейства України щомiсяця у строки, визначенi законом для мiсячного звiтного перiоду.
Вiдповiдно до абзацу другого пункту 1 Порядку справляння збору та використання коштiв на розвиток виноградарства, садiвництва i хмелярства, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2005 року N 587, платники збору подають щомiсяця протягом 20 календарних днiв, що настають за останнiм календарним днем звiтного мiсяця, зазначений розрахунок органовi державної податкової служби за мiсцем перебування на податковому облiку. Суму збору, зазначену в розрахунку, платник збору зобов'язаний сплатити протягом десяти календарних днiв, що настають за останнiм днем граничного строку подання розрахунку.
Враховуючи викладене, платники збору на розвиток виноградарства, садiвництва та хмелярства щомiсячно подають розрахунок до податкових органiв, в тому числi у випадку вiдсутностi у суб'єкта пiдприємницької дiяльностi у звiтному мiсяцi факту реалiзацiї в оптово-роздрiбнiй торговельнiй мережi та мережi громадського харчування алкогольних напоїв та пива, тобто незалежно вiд наявностi у платникiв об'єкта оподаткування.
5. Щодо реалiзацiї тютюнових виробiв з текстом медичного попередження
Статтею 11 Закону N 481 визначено, що текст основного медичного попередження споживачiв тютюнових виробiв "Курiння призводить до серцево-судинних захворювань та раку легенiв" та текст додаткового медичного попередження, вибраний iз шести текстiв додаткових медичних попереджень такого змiсту: "Курiння пiд час вагiтностi шкодить вашiй дитинi"; "Тютюновий дим шкодить здоров'ю тих, хто вас оточує"; "Курiння викликає залежнiсть, не починайте курити!"; "Курiння викликає iмпотенцiю"; "Захистiть дiтей: не дозволяйте їм дихати вашим димом"; "Курцi помирають рано", якi наносяться на упаковки тютюнових виробiв почергово, повиннi займати не менше 30 вiдсоткiв площi зовнiшньої поверхнi кожної бiльшої сторони упаковки тютюнових виробiв. Тексти основного та додаткового медичних попереджень споживачiв тютюнових виробiв, якi зазначаються на кожнiй упаковцi тютюнових виробiв, повиннi бути чiткими, надрукованими в чорнiй рамцi, ширина якої не менша, нiж три мiлiметри, чорним жирним шрифтом на бiлому фонi, рядковими буквами, за винятком першої букви попередження, розмiщеними по центру рамки таким чином, щоб забезпечити цiлiснiсть цих текстiв при вiдкриваннi тютюнового виробу способом, зазначеним на його упаковцi, i не перекриватися iншою друкованою iнформацiєю або марками акцизного збору.
Законом України вiд 21.01.2010 р. N 1824 (далi - Закон N 1824) "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо обмеження споживання i продажу пива та слабоалкогольних напоїв" внесено змiни в статтю 11 Закону України N 481, зокрема, в частинi розмiру площi, обмеженої рамки, яка має становити не менше 50 вiдсоткiв площi зовнiшньої поверхнi бiльшої зовнiшньої сторони упаковки (коробки, пачки) тютюнових виробiв.
Водночас прикiнцевими положеннями Закону N 1824 передбачено набрання чинностi вказаних змiн через 18 мiсяцiв з дня набрання чинностi постанови Кабiнету Мiнiстрiв України про затвердження малюнка (малюнкiв) та/або пiктограми (пiктограм) для додаткових медичних попереджень.
Слiд зауважити, що на сьогоднi змiни не набрали чинностi i вiдповiдно до пункту 3 статтi 5 Господарського кодексу України вiд 16 сiчня 2003 року N 436-IV суб'єкти господарювання та iншi учасники правовiдносин у сферi господарювання здiйснюють свою дiяльнiсть у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства, у даному випадку статтi 11 Закону N 481.
Перший заступник Голови О.Буханевич