ЛИСТ 31.05.2010 N 10505/7/16-1517-16 Про податковий кредит при iмпортi обладнання на умовах оперативного лiзингу
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
31.05.2010 N 10505/7/16-1517-16
Про податковий кредит при iмпортi
обладнання на умовах оперативного лiзингу
Вiдповiдно до пункту 3.1.2 статтi 3 Закону України "Про податок на додану вартiсть" ( 168/97-ВР ) (далi - Закон) об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть є операцiї з ввезення товарiв (супутнiх послуг) у митному режимi iмпорту або реiмпорту.
При цьому з метою оподаткування цим податком до iмпорту також прирiвнюються операцiї з ввезення на митну територiю України: об'єкта лiзингу (крiм повернення об'єкта оперативного лiзингу, ранiше наданого (вивезеного) лiзингодавцем чи iншою особою за його дорученням з територiї України у митному режимi тимчасового вивезення (ввезення) для вiльного обiгу згiдно з положеннями глави 34 Митного кодексу України) ( 92-15 ) та товарiв (супутнiх послуг) за будь-якими iншими договорами, якi не передбачають передання права власностi на такi товари (супутнi послуги) або передбачають їх обмiн на корпоративнi права чи цiннi папери, у тому числi якщо таке ввезення пов'язане з поверненням товарiв у зв'язку з припиненням дiї зазначених договорiв.
Вiдповiдно до пiдпункту 7.3.6 пункту 7.3 статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) датою виникнення податкових зобов'язань по податку на додану вартiсть при iмпортi є дата подання митної декларацiї iз зазначенням у нiй суми податку, що пiдлягає сплатi. При цьому дата сплати зазначених сум до бюджету буде датою виникнення права платника податку на податковий кредит (пiдпункт 7.3.6 пункту 7.3 статтi 7 Закону) ( 168/97-ВР ).
Порядок та особливостi формування податкового кредиту визначаються пунктом 7.4 статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ).
Зокрема, вiдповiдно до пiдпункту 7.4.1 пункту 7.4 статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) податковий кредит звiтного перiоду визначається виходячи iз договiрної (контрактної) вартостi товарiв (послуг), але не вище рiвня звичайних цiн, у разi якщо договiрна цiна на такi товари (послуги) вiдрiзняється бiльше нiж на 20 вiдсоткiв вiд звичайної цiни на такi товари (послуги), та складається iз сум податкiв, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статтi 6 Закону ( 168/97-ВР ), протягом такого звiтного перiоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарiв (у тому числi при їх iмпортi) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi платника податку;
- придбанням (будiвництвом, спорудженням) основних фондiв (основних засобiв, у тому числi iнших необоротних матерiальних активiв та незавершених капiтальних iнвестицiй в необоротнi капiтальнi активи), у тому числi при їх iмпортi, з метою подальшого використання у виробництвi та/або поставцi.
При визначеннi права на формування податкового кредиту по орендованому майну слiд враховувати наступне.
Вiдповiдно до пункту 1.18 статтi 1 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" ( 334/94-ВР ) (далi - Закон N 334/94-ВР) пiд лiзинговою (орендною) операцiєю розумiють господарську операцiю (крiм операцiй з фрахтування (чартеру) морських суден та iнших транспортних засобiв) фiзичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних фондiв або землi у користування iншим фiзичним чи юридичним особам (орендарям) за орендну плату та на визначений строк.
Лiзинговi (оренднi) операцiї здiйснюються у виглядi оперативного лiзингу (оренди), фiнансового лiзингу (оренди), зворотного лiзингу (оренди), оренди землi та оренди жилих примiщень.
Оперативний лiзинг (оренда) - господарська операцiя фiзичної або юридичної особи, що передбачає вiдповiдно до договору оперативного лiзингу (оренди) передання орендарю майна, що пiдпадає пiд визначення основного фонду згiдно зi статтею 8 Закону N 334/94-ВР, придбаного або виготовленого орендодавцем на умовах iнших, нiж передбачаються фiнансовим лiзингом (орендою) (пiдпункт 1.18.1 пункту 1.18 статтi 1 Закону N 334/94-ВР).
За договором оперативного лiзингу (оренди) орендар не придбаває об'єкт лiзингу у власнiсть (пiдпункт 1.18.2 пункту 1.18 статтi 1 Закону N 334/94-ВР).
Враховуючи зазначене та те, що ввезене на умовах оперативного лiзингу iмпортне обладнання не є придбаним, а лише отриманим у користування, сума податку на додану вартiсть, сплачена при його ввезеннi, до податкового кредиту не вiдноситься.
Згiдно з пунктом 5.17 статтi 5 Закону ( 334/94-ВР ) звiльняються вiд оподаткування операцiї з тимчасового ввезення на митну територiю України та подальшого вивезення з митної територiї України (а також з ввезення на митну територiю України ранiше вивезеного з митної територiї України) товарiв за перелiком, визначеним статтею 206 Митного кодексу України ( 92-15 ), та повiтряних суден, якi ввозяться на митну територiю України за договорами оперативного лiзингу. Перелiк товарiв, щодо яких може надаватися дозвiл на тимчасове ввезення (вивезення) з умовним повним звiльненням вiд оподаткування, визначено статтею 206 Митного кодексу України ( 92-15 ). Зокрема, до цього перелiку включено будь-якi товари, що ввозяться (вивозяться) у зв'язку з якою-небудь комерцiйною операцiєю, але ввезення яких саме по собi не є комерцiйною операцiєю.
Таким чином, при визначеннi порядку оподаткування операцiї з ввезення на митну територiю України на умовах оперативного лiзингу iмпортного обладнання необхiдно керуватися зазначеними нормами дiючого законодавства.
Заступник Голови О.Любченко