Лимит кассы для небанковских финучреждений
НБУ разъяснил, что на небанковские финансовые учреждения (кредитные союзы, ломбарды, лизинговые и страховые компании и т. п., далее — НФУ) не распространяются общие нормы относительно установления лимита кассы, определенные в пункте 5.4 Положения о ведении кассовых операций в национальной валюте в Украине, утвержденного постановлением Правления НБУ от 15.12.2004 г. № 637 (далее — Положение № 637).
Это обусловлено спецификой функционирования таких учреждений, которая при проведении соответствующих финансовых операций требует постоянного наличия в их кассах определенных объемов наличности для обеспечения обслуживания клиентов, определение размеров которых на основе соответствующего среднедневного показателя поступления (выдачи) наличности осложняется неравномерностью поступления и расходования наличных денежных средств и требует индивидуальных расчетов для каждого конкретного учреждения.Учитывая указанное, по мнению НБУ, руководство конкретной НФУ по своему усмотрению может разработать порядок самостоятельного установления лимита кассы с соответствующим его утверждением внутренним приказом (распоряжением). При этом таблица "Касові обороти" расчета установления лимита остатка наличности в кассе (приложение 2 к Положению № 637) не заполняется, однако НФУ не освобождаются от заполнения других показателей этого расчета, а именно: размера установленного лимита, сроков сдачи наличной выручки (наличности).
Также НБУ считает, что на НФУ распространяются требования Положения № 637 относительно ответственности руководителей предприятий за соблюдение требований этого Положения об установлении лимита кассы и за достоверность соответствующих показателей, указанных в расчете, а также требования статьи 1 Указа Президента Украины "О применении штрафных санкций за нарушение норм по регулированию обращения наличности" от 12.06.95 г. № 436/95 (за превышение установленных лимитов остатка наличности в кассах — штраф в двукратном размере сумм выявленной сверхлимитной наличности за каждый день). Что касается возможности НФУ без расчета установить лимит кассы в размере 10 нмдг (170 грн.), что разрешается пунктом 5.4 Положения № 637, то, как считает НБУ, это невозможно. Соглашаемся с таким выводом, потому что нормы указанного пункта не распространяются на НФУ.
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 08.02.2007 р. N 11-113/489-1334 (Витяг)
Про надання роз'яснення щодо встановлення ліміту каси для небанківських фінустанов<...>
Щодо нормативних документів, якими слід керуватися небанківським фінансовим установам при розробці свого порядку розрахунку ліміту каси та підтвердження і документального оформлення розрахованої суми ліміту каси такої установи.
Відповідно до вимог пункту 5.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637 (із змінами) (далі - Положення), небанківські фінансові установи самостійно визначають порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи цих установ, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту каси. Таблицю «Касові обороти», зазначену в додатку 2 до цього Положення, небанківські фінансові установи не заповнюють. Згідно з пунктом 5.2 Положення установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства.
При цьому Положення не містить вимоги стосовно обов'язкової розробки та затвердження відповідним внутрішнім наказом (розпорядженням) установи окремого порядку розрахунку ліміту каси для небанківських фінансових установ. Це обумовлено, зокрема, специфікою функціонування таких установ, яка при проведенні відповідних фінансових операцій (здійснення переказів, видача позик, у тому числі під заставу, страхових відшкодувань, пенсійних виплат, повернення членських внесків тощо) вимагає постійної наявності в їх касах певних обсягів готівки для забезпечення на належному рівні обслуговування клієнтів, визначення розмірів яких на основі відповідного середньоденного показника надходження (видачі) готівки (що застосовується підприємствами для розрахунку ліміту каси) ускладнюється нерівномірністю надходження та витрачання готівкових коштів і потребує індивідуальних розрахунків для кожної конкретної установи. У той же час на розсуд керівництва конкретної небанківської фінансової установи нею може бути розроблений порядок самостійного встановлення ліміту каси для такої установи із відповідним його затвердженням внутрішнім наказом (розпорядженням).
Слід також зазначити, що на небанківські фінансові установи поширюються вимоги Положення стосовно відповідальності керівників підприємств за дотримання вимог цього Положення щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, що зазначені в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (пункт 5.14 Положення). Крім того, на вказані установи поширюються вимоги Указу Президента України від 12.06.95 N 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Стосовно правильності твердження, що при невеликих касових оборотах правом встановити ліміт у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян небанківські фінансові установи скористатися не можуть.
Як зазначалося вище, небанківські фінансові установи самостійно визначають порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму їх роботи, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо, не заповнюючи при цьому таблицю «Касові обороти», однак не звільняються від заповнення інших показників додатка 2 Положення, а саме: розміру установленого ліміту, строків здавання готівкової виручки (готівки).
У той же час, у разі, якщо в результаті розрахунку розміру ліміту залишку готівки в касі небанківської фінансової установи розмір такого ліміту буде дорівнювати 10 неоподатковуваним мінімумам доходів громадян, то зазначена установа може встановити ліміт каси у вказаному вище розмірі.
Виконавчий директор з питань грошово-готівкового обігу О. Толстой
Источник: «ГлавБух» № 69 (548) декабрь 2007 г.Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!