Начисление пенсионных взносов на суммы материальной помощи работникам
По мнению ПФУ, материальная помощь, которая выплачивается в размерах, предусмотренных нормативно-правовыми актами, и подлежит обложению налогом с доходов физических лиц, которая в соответствии с подпунктом 2.3.3 Инструкции по статистике заработной платы, утвержденной приказом Госкомстата от 13.01.2004 г. № 5, носит систематический характер, предоставлена всем либо большинству работников (на оздоровление, в связи с экологической обстановкой, кроме сумм, указанных в пункте 3.31 Инструкции № 5) и входит в состав фонда оплаты труда, либо определенная в коллективном договоре предприятия и соответствующая вышеуказанным требованиям, как при условии представления заявления, так и без него, является объектом для начисления (33,2 %) и удержания (0,5 — 5 %) страховых взносов в Пенсионный фонд.
Материальная помощь разового характера, предоставляемая предприятием в непредвиденных (экстренных) случаях отдельным работникам в связи с семейными обстоятельствами, на оплату лечения, оздоровления детей, погребения (п. 3.31 Инструкции № 5), когда необходимость ее получения возникла внезапно, при условии представления заявления, размер которой определяется администрацией предприятия, не относится к фонду оплаты труда, а следовательно, не является объек-том для начисления и удержания страховых взносов в Пенсионный фонд, независимо от того, сколько раз в год работнику выплачивается такая помощь по семейным обстоятельствам.
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 19.07.2007 р. N 11827/03-20 (Витяг)
Щодо нарахування страхових внесків на суми матеріальної допомоги у зв'язку із сімейними обставинами, якщо така допомога виплачується працівникові декілька разів на рік<...> Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) об'єктом для нарахування страхових внесків для роботодавців є суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплата винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Застраховані особи сплачують страхові внески з сум доходу у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, нарахованих (виплачених) платнику відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору, що включаються до складу загального оподатковуваного доходу.
Єдиним нормативним документом, який розроблено відповідно до Закону України «Про оплату праці», що визначає складові фонду оплати, є Інструкція зі статистики заробітної плати, яка затверджена наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року N 5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за N 114/8713 (далі - Інструкція).
Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характеру надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), входить до складу фонду оплати праці.
Таким чином, матеріальна допомога, що виплачується у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства та відповідає вищенаведеним вимогам, як за умови подання заяви, так і без неї, є об'єктом для нарахування (33,2 %) та утримання (0,5 - 5 %) страхових внесків до Пенсійного фонду.
Матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (пункт 3.31 Інструкції), коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства, не належать до фонду оплати праці, а отже, зазначені виплати не є об'єктом для нарахування (33,2 %) та утримання (0,5 - 5 %) страхових внесків до Пенсійного фонду, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується така допомога за сімейними обставинами.
Заступник Голови правління В. Підлісник
Источник: «ГлавБух» № 69 (548) декабрь 2007 г.Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!