Налогообложение стоимости обучения работника
ГНАУ считает, что если за работника, который на основании трудового договора занимает штатную должность в членской организации, в пользу высшего учебного заведения такой организацией уплачены денежные средства в счет компенсации стоимости подготовки или переподготовки по профилю деятельности организации, то в состав общего месячного или годового налогооблагаемого дохода работника не включается (не подлежит отражению в годовой налоговой декларации) сумма, уплаченная в 2007 году в размере 740 грн. в расчете на каждый полный или неполный месяц подготовки или переподготовки такого работника. В случае уплаты сумм, превышающих указанный размер, превышение облагается налогом по ставке 15 %.
Стоимость дополнительных благ, полученных плательщиком налога от лица, не являющегося его работодателем, или лицом, действующим от имени или по поручению такого работо-дателя, включается в состав налогооблагаемого дохода плательщика налога и приравнивается с целью налогообложения к подаркам. Налого-обложение дополнительных благ, в т. ч. в виде сумм, уплаченных членской организацией в пользу высшего учебного заведения в счет компенсации стоимости подготовки или переподготовки по профилю деятельности работника, не занимающего штатной должности в указанной организации, осуществляется по ставке 15 %. Уплатить налог должен налоговый агент, то есть организация, начисляющая (выплачивающая) налогооблагаемый доход в пользу плательщика налога, от имени и за счет плательщика налога.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТвід 01.10.2007 р. N 9504/6/17-0716
Про розгляд листа<…>
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб з 01.01.2004 р. регулюється Законом України від 22.05.2003 р. N 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі - Закон N 889).
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону N 889 дохід платника податку - це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Підпунктом 4.3.20 пункту 4.3 статті 4 Закону N 889 встановлено, що до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається (не підлягає відображенню в його річній податковій декларації) сума, сплачена працедавцем на користь закладів освіти у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки платника податку - найманої особи за профілем діяльності чи загальними виробничими потребами такого працедавця, але не вище розміру суми, визначеної у підпункті 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону, у розрахунку на кожний повний чи неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої найманої особи, тобто не вище суми, яка дорівнює сумі прожиткового мінімуму, установленого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень (у 2007 р. - 740 грн.).
Якщо така наймана особа припиняє трудові відносини з таким працедавцем впродовж такого навчання або до закінчення другого календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, то сума, сплачена у компенсацію вартості такого навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такій найманій особі протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню у загальному порядку.
Враховуючи вищенаведене, до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу працівника, який на підставі трудового договору займає штатну посаду в ФПС України або в членській організації, не включається (не підлягає відображенню в річній податковій декларації) сума, сплачена у 2007 році ФПС України або членською організацією відповідно, на користь вищого навчального закладу Федерації у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки свого штатного працівника за профілем діяльності, в розмірі 740 грн. у розрахунку на кожний повний чи неповний місяць підготовки чи перепідготовки такого працівника. У разі сплати сум, що перевищують розмір, визначений Законом N 889, перевищення оподатковується за ставкою встановленою пунктом 7.1 статті 7 Закону N 889, тобто в 2007 році - 15 %.
В той же час, підпунктом 4.2.9 пункту 4.2 статті 4 Закону N 889 встановлено, що отримані платником податку від особи, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, додаткові блага, включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку з доходів фізичних осіб і прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням. Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Закону N 889 додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку вказаною особою, якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням чи компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку.
Оподаткування додаткових благ, в тому числі у вигляді сум, сплачених ФПС України або членською організацією на користь вищого навчального закладу Федерації у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки за профілем діяльності працівника, який не займає штатну посаду в зазначених профспілкових органах, провадиться на підставі підпункту 4.2.9 пункту 4.2 статті 4 Закону N 889 за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 Закону N 889 (в 2007 році - 15 %).
Відповідно до підпункту 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 Закону N 889 з врахуванням норм пункту 1.15 статті 1 цього Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, нараховує, утримує та сплачує податок до бюджету від суми такого доходу від імені та за рахунок платника податку.
При цьому, відповідно до підпункту 20.3.2 пункту 20.3 статті 20 Закону N 889 на податкового агента, який до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, покладається відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій. Платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Згідно з підпунктом «б» пункту 19.2 статті 19 Закону N 889 податковий агент зобов'язаний подати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку за формою N 1 ДФ податковому органу за місцем свого розташування.
Заступник Голови С. І. Лекарь
Источник:Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!