Новости

ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ПОСТАНОВА

від 6 липня 2006 року N 81

Про внесення змін та доповнень до Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

У зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 22.02.2006 р. N 3456-IV (далі - Закон N 3456) та іншими змінами законодавства, в тому числі, пов'язаними з виплатою допомоги при народженні дитини, правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності постановляє:

1. Внести до Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 р. N 16 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами правління Фонду від 29.03.2002 р. N 4, від 14.05.2002 р. N 24, від 27.11.2002 р. N 63, від 18.04.2003 р. N 18, від 04.09.2003 р. N 58, від 25.06.2004 р. N 56, від 17.09.2004 р. N 105, від 26.07.2005 р. N 91, від 26.07.2005 р. N 110) (далі - Інструкція), такі зміни та доповнення:

1.1. У тексті інструкції та додатках до неї:

1.1.1. Слова "органи реєстрації" та "органи реєстрації Фонду" замінити на слова "органи Фонду" у всіх відмінках;

1.1.2. Слова "реєстрація платників страхових внесків" та "реєстрація страхувальників" замінити на слова "взяття на облік страхувальників" у всіх відмінках;

1.1.3. Назву форми звітності страхувальників по коштах Фонду замінити з "N 4 - ФСС ТВП" на "Ф4 - ФСС з ТВП".

1.2. Пункт 1.5 Інструкції доповнити словами:

"та статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

1.3. У пункті 1.6 Інструкції слова "реєстрації та обліку платників страхових внесків" замінити на слова "взяття на облік страхувальників".

1.4. Розділ 2 цієї Інструкції викласти в наступній редакції:

"2. Облік страхувальників

2.1. Обов'язковому взяттю на облік в якості страхувальника Фонду підлягають:

2.1.1. Підприємства, установи, організації, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи і організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, в особі власника або уповноваженого ним органу.

2.1.2. Філії, відділення та інші відокремлені підрозділи страхувальників, зазначених в підпункті 2.1.1, що не мають статусу юридичної особи і самостійно проводять розрахунки з оплати праці, інші суб'єкти господарської діяльності, що використовують працю найманих працівників і не мають статусу юридичної особи.

2.1.3. Фізичні особи, які використовують працю найманих працівників.

2.1.4. Розташовані в Україні іноземні підприємства, установи, організації (в тому числі міжнародні), філії та представництва, які використовують працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

2.2. Якщо розрахунки з оплати праці працівників проводяться централізованими бухгалтеріями, взяттю на облік в якості страхувальника підлягає організація, структурним підрозділом якої є централізована бухгалтерія.

2.3. У разі виявлення бажання приймати участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на добровільних засадах беруться на облік в якості страхувальника:

2.3.1. Громадяни України, які працюють за межами території України і не застраховані в системі соціального страхування країни, в якій вони перебувають.

2.3.2. Особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок).

2.3.3. Фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими угодами.

2.4. Взяття на облік у районних, міжрайонних, міських (у тому числі міста Севастополя) виконавчих дирекціях відділень Фонду (далі - органи Фонду) здійснюється:

• юридичних осіб (відокремлених підрозділів юридичних осіб) за їх місцезнаходженням, а фізичних осіб - підприємців за місцем їх проживання, на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами Фонду;

• відокремлених підрозділів (філій) юридичних осіб за місцезнаходженням цього підрозділу на підставі відповідних відомостей з Єдиного державного реєстру про відокремлені підрозділи (філії);

• фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю за місцем їх проживання, - в день отримання від них відповідної заяви.

Облік отриманих відомостей здійснюється органами Фонду в межах Єдиного реєстру страхувальників Фонду.

2.5. Юридичні особи, фізичні особи, в тому числі підприємці, які використовують найману працю, інші суб'єкти господарської діяльності, набувають статусу страхувальника в такі строки:

• юридичні особи - з дня взяття їх на облік в органі Фонду;

• відокремлені підрозділи (філії) юридичних осіб - з дня взяття їх на облік в органі Фонду, за умови отримання органом Фонду довідки в довільній формі про наявність у них окремого балансу і самостійного ведення розрахунків по оплаті праці, якщо інше не передбачено законом (така довідка надається органу Фонду відокремленим підрозділом (філією) юридичної особи або його головною організацією протягом десяти календарних днів з дня внесення відповідного запису про відокремлений підрозділ юридичної особи до Єдиного державного реєстру);

• фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, в день одержання органом Фонду в установленому порядку від органу державної служби зайнятості повідомлення про реєстрацію трудового договору (контракту) між фізичною особою - підприємцем та найманим працівником;

• фізичні особи - підприємці, які не використовують найману працю, - з дня подання заяви про бажання брати участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності на добровільних засадах, яка подається особисто за формою згідно додатка 2, але не раніше взяття їх на облік в органі Фонду;

• фізичні особи, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - з дня отримання від них органом Фонду заяви згідно додатка 2.

Заяву про взяття на облік в органі Фонду фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, повинна подати у десятиденний строк після укладення трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників.

Органом Фонду в установленому порядку ведеться Єдиний реєстр страхувальників Фонду.

2.6. Юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які згідно законодавства не мають ідентифікаційного коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, фізичні особи без статусу підприємця, суб'єкти господарської діяльності, стосовно яких до органів Фонду не надійшли відомості від державного реєстратора, фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, але до органу Фонду не надходила інформація про їх реєстрацію як підприємців або про реєстрацію ними трудових договорів з найманими працівниками, для взяття на облік в органах Фонду подають наступні документи:

2.6.1. Суб'єкти господарської діяльності, зазначені в підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.4 та пункті 2.2 цієї Інструкції:

• заяву за формою згідно з додатком N 1;

• завірені відповідальною особою органу Фонду копії таких документів:

свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;

довідки державного реєстратора про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

або довідки органу Державної податкової адміністрації України про включення страхувальника до Тимчасового реєстру платників податків відповідно до Порядку присвоєння реєстраційних (облікових) номерів платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03.08.98 р. N 380 (із змінами та доповненнями), якщо страхувальник не підлягає включенню до ЄДРПОУ відповідно до законодавства України.

2.6.2. Суб'єкти господарської діяльності, зазначені в підпункті 2.1.3 та пункті 2.3 цієї Інструкції, представляють паспорт і:

• заяву за формою згідно з додатком N 2;

• завірені відповідальною особою органу Фонду копії таких документів:

довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (посвідчення підприємця, що проводить свою діяльність без створення юридичної особи)

або документа, що підтверджує роботу особи в країні, де він перебуває, та що він не застрахований в системі соціального страхування цієї країни на випадок тимчасової непрацездатності (для страхувальників, зазначених у підпункті 2.3.1),

або копії цивільно-правових угод (для страхувальників, зазначених в підпункті 2.3.3).

2.7. У разі подання документів, зазначених у пункті 2.6 цієї Інструкції, відповідна інформація вноситься до Єдиного реєстру страхувальників Фонду та журналу обліку страхувальників, а також заводиться персональна справа страхувальника, на якій проставляється його персональний (реєстраційний) номер та підшиваються подані документи.

До персональної справи додається картка страхувальника встановленої форми, яка в подальшому ведеться в електронному вигляді в рамках Єдиного реєстру страхувальників Фонду.

2.8. Залежно від способу взаємодії органу Фонду та державного реєстратора або категорії страхувальника повідомлення про взяття на облік наступного робочого дня з дня набуття ним статусу страхувальника з зазначенням персонального номера:

• передається органом Фонду державному реєстратору для видачі її страхувальнику разом із свідоцтвом про державну реєстрацію;

• надсилається страхувальнику поштою з повідомленням про вручення;

• надається страхувальнику працівником відповідного органу Фонду.

Страхувальникам, які зазначені в пунктах 2.1 та 2.2 цієї Інструкції (далі - страхувальники - роботодавці), повідомлення видається (надсилається) за формою згідно з додатком N 3.

Для добровільно застрахованих осіб (пункт 2.3 цієї Інструкції) повідомлення направляється за формою згідно з додатком N 4. Це повідомлення разом із страховим свідоцтвом, що повинно видаватись застрахованій особі на підставі Порядку видачі свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2000 р. N 1306, пред'являється застрахованою особою при одержанні матеріального забезпечення та соціальних послуг за базовим Законом.

2.9. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, несе відповідальність за ухилення від взяття на облік в органах Фонду як платника страхових внесків.

За порушення строку взяття на облік на дану фізичну особу накладаються адміністративні стягнення відповідно до чинного законодавства.

2.10. Кожному страхувальнику при постановці на облік як страхувальника присвоюється персональний цифровий дванадцятирозрядний реєстраційний номер за такою структурою:

• перші дві цифри - код регіону (Автономної Республіки Крим, області, міст Києва чи Севастополя);

• третя - п'ята цифри - код органу Фонду, що безпосередньо проводить взяття на облік страхувальника;

• решта сім цифр - порядковий номер страхувальника.

2.11. Страхувальник не може бути поставлений на облік двічі і мати два персональних номери, крім випадків, передбачених абзацом другим цього пункту.

Страхувальник може бути поставлений на облік двічі і йому надається новий персональний номер відповідно до цієї Інструкції:

• якщо фізична особа - підприємець, який використовує працю найманих працівників, прийняв рішення про особисте добровільне соціальне страхування або сплачує єдиний податок;

• якщо добровільно застрахована особа або платник єдиного податку уклав трудовий договір з найманим працівником відповідно до законодавства.

В таких випадках страхувальнику надається новий персональний номер відповідно до цієї Інструкції.

Фізична особа - підприємець не може бути взята на облік як страхувальник на добровільних засадах в разі сплати ним єдиного податку.

2.12. Органи Фонду, в межах єдиного реєстру страхувальників, ведуть облік страхувальників, які обрали спрощену систему оподаткування (сплачують єдиний податок), або відносяться до підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (пільгової категорії страхувальників).

Страхувальники - платники єдиного податку подають до органу Фонду копію документа, що підтверджує їх перехід на спрощену систему оподаткування, а страхувальники, віднесені до пільгової категорії, - копії документів, що підтверджують їх належність до громадських організацій інвалідів.

Після надання відповідних документів цим страхувальникам видається повідомлення за формою згідно з додатком N 3, в якому замість розміру страхових внесків для роботодавців вказується обрана система оподаткування (єдиний податок), або належність до певної пільгової категорії страхувальників.

Страхувальники, зазначені в пунктах 2.1, 2.2, підпункті 2.3.2 цієї Інструкції, у випадку зміни способу оподаткування доходів (перехід на сплату єдиного податку) зобов'язані провести повний розрахунок з органами Фонду.

2.13. У разі отримання органом Фонду з Єдиного державного реєстру в установленому порядку повідомлення про проведення державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних зі зміною місцезнаходження для юридичних осіб або місця проживання фізичної особи у межах територіального обслуговування органу Фонду, чи інших змін (зміна найменування для юридичної особи; прізвища, імені, по батькові для фізичної особи тощо), до персональної справи страхувальника вносяться відповідні зміни. Персональний номер страхувальника залишається без змін.

2.14. Якщо страхувальник змінює місцезнаходження (фізична особа - місце проживання) і має обслуговуватися іншим органом Фонду, то він зобов'язаний у 15-денний термін провести розрахунки по коштах Фонду і звернутися з заявою, складеною в довільній формі, до органу Фонду за попереднім місцем обліку для отримання довідки про відсутність заборгованості (додаток N 6). Після видачі такої довідки та на підставі отриманого повідомлення про проведення державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних зі зміною місцезнаходження для юридичних осіб (місця проживання фізичної особи), орган Фонду знімає з обліку такого страхувальника. Його персональна справа закривається і за новим місцем обліку не передається, а персональний номер надалі не використовується. Платежі страхувальника, що знявся з обліку, враховуються в базі даних до кінця поточного року. Заява страхувальника підшивається до його персональної справи. За новою адресою він підлягає постановці на облік як страхувальник в порядку, визначеному цією Інструкцією.

У разі неплатоспроможності страхувальника борг на підставі акта перевірки враховується за новим місцем його обліку.

У разі недодержання страхувальником, що змінює місцезнаходження (місце проживання), положень абзацу першого цього пункту, в тому числі неподання довідки про відсутність заборгованості по коштах Фонду, органом Фонду за новим місцезнаходженням (місцем проживання) здійснюється його позапланова перевірка і складається акт у трьох примірниках, один з яких надається страхувальнику, а другий направляється органу Фонду за попереднім місцем обліку такого страхувальника. Якщо страхувальник має недоїмку по коштах Фонду, то йому нараховується пеня у встановленому порядку та застосовуються інші санкції.

2.15. У разі отримання органом Фонду повідомлення з Єдиного державного реєстру про внесення запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи, запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності або в інших випадках припинення юридичної чи фізичної особи підприємця, після остаточного розрахунку страхувальника по коштах Фонду, відповідно до пункту 4.8 цієї Інструкції, за його заявою, складеною в довільній формі, орган Фонду надає йому довідку про відсутність заборгованості по коштах Фонду згідно з додатком N 6.

У разі отримання з Єдиного державного реєстру повідомлення про надходження судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи або фізичної особи - підприємця орган Фонду, при наявності заборгованості за страхувальником, зобов'язаний надати відповідні вимоги арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору) в порядку та строк, визначені законодавством.

За зверненням страхувальника (для участі в тендері, при зміні системи оподаткування тощо) орган Фонду на підставі перевірки, в тому числі камеральної, надає йому довідку про відсутність заборгованості по коштах Фонду згідно з додатком N 6.

2.16. Після отримання з Єдиного державного реєстру повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем органи Фонду фіксують отриману інформацію в картці страхувальника.

Фізичні особи, які не мають статусу підприємців, знімаються з обліку органом Фонду на підставі заяви довільної форми після остаточних розрахунків з Фондом.

Зняття з обліку фізичних осіб, взятих на облік на добровільних засадах, здійснюється згідно Порядку страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженим постановою правління Фонду від 02.06.2005 р. N 62 (із змінами та доповненнями).

У випадках, наведених в цьому пункті, суб'єктом господарської діяльності втрачається статус страхувальника, а органами Фонду вносяться відповідні дані до персональної справи страхувальника. Персональна справа страхувальника закривається. Персональний номер ліквідованого страхувальника у подальшому не використовується, а його платежі враховуються в базі даних до кінця поточного року. Персональна справа ліквідованого страхувальника зберігається протягом трьох років.

2.17. У разі ліквідації (реорганізації) органу Фонду в місячний термін з дня прийняття такого рішення страхувальнику надсилається повідомлення із зазначенням нового органу Фонду, якому передаються його облікові документи".

1.5. Пункт 3.2 Інструкції викласти у такій редакції:

"3.2. Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється законодавством, в розрахунку на кожну застраховану особу.

При нарахуванні (утриманні) страхових внесків на суми виплат, нарахування яких проводиться за різні місяці (наприклад, оплата щорічної відпустки), застосування максимальної величини заробітної плати (доходу), здійснюється окремо за кожний місяць, виходячи з максимальної величини, встановленої законодавством в цих місяцях.".

1.6. В абзаці четвертому пункту 4.8 Інструкції слова "де зареєстрований страхувальник" замінити словами "за місцем обліку страхувальника".

1.7. Абзаци перший та другий пункту 5.1 Інструкції викласти в наступній редакції:

"Страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню та/або відображає суми цих фінансових санкцій в звіті за формою Ф4 - ФСС з ТВП. За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік".

1.8. В абзаці п'ятому пункту 6.2 Інструкції слова "дитячих оздоровчих таборів" замінити на слова "дитячих оздоровчих закладів".

1.9. Пункт 6.4 Інструкції викласти в наступній редакції:

"Страхові внески до Фонду, надходження, у вигляді часткової оплати вартості, за видані путівки на санаторно-курортне лікування та оздоровлення, інші надходження (штрафи, пені, не прийняті до заліку видатки тощо) зараховуються виключно на накопичувальні рахунки (з ознакою транзитного)".

1.10. Абзац другий пункту 7.1 Інструкції викласти в такій редакції:

"При цьому відображаються відомості про суми нарахованих страхових внесків та інших платежів за їх видами; суми нарахованих та проведених витрат за їх видами з окремим відображенням додаткових витрат, які здійснені для осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС; кількісні показники: середньооблікова кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості, кількість робочих днів, втрачених внаслідок тимчасової непрацездатності (за винятком допомоги за хворою дитиною або хворим членом сім'ї), окремо внаслідок тимчасової непрацездатності, що пов'язана з доглядом за хворою дитиною або хворим членом сім'ї, вагітністю та пологами, кількість виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, кількість випадків нарахування внесків до Пенсійного фонду України за осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, кількість одноразових та щомісячних виплат при народженні дитини та виплат на поховання".

1.11. Абзац сьомий пункту 7.2 Інструкції після слів "з кредитом субрахунку 661 "Розрахунки за заробітною платою" доповнити словами "а також суми внесків, які страхувальники повинні нараховувати та сплачувати до Пенсійного фонду України за осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у кореспонденції з кредитом рахунку 651 "Розрахунки з пенсійного забезпечення";".

1.12. Абзац перший пункту 7.6 Інструкції викласти в наступній редакції:

"Органи Фонду ведуть облік виконання бюджету Фонду відповідно до плану рахунків бухгалтерського обліку в органах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого правлінням Фонду".

1.13. Абзац перший пункту 7.7 Інструкції викласти в наступній редакції:

"Фінансові звіти про виконання бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності органами Фонду складаються за формою Фб - ФСС з ТВП. Звіти подаються щоквартально:".

1.14. У додатку N 1 до Інструкції слова "Про реєстрацію" замінити на слова "Про взяття на облік", слова "Кількість працюючих за штатним розкладом на день реєстрації" замінити на слова "Кількість працюючих на день подання заяви" та слова "Прошу зареєструвати" - на слова "Прошу взяти на облік".

1.15. У додатку N 2 до Інструкції слова "Про реєстрацію" замінити на слова "Про взяття на облік", а слова "Прошу зареєструвати" замінити на слова "Прошу взяти на облік".

2. Вважати такою, що втратила чинність з 30 вересня 2006 року, постанову правління Фонду від 26.07.2005 р. N 110 "Про затвердження Тимчасового порядку взяття на облік, реєстрації та зняття з обліку в районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекціях відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як страхувальників".

3. Виконавчій дирекції Фонду погодити цю постанову з Національним банком України та довести її до виконавчих дирекцій відділень Фонду, районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекцій відділень Фонду та страхувальників.

4. Ця постанова набуває чинності з дня прийняття, крім підпунктів 1.1.1, 1.1.2 пункту 1.1, пунктів 1.2, 1.3, 1.4, 1.6, 1.7, 1.14, 1.15, які вступають в дію з моменту набрання чинності Закону N 3456, а саме з 30 вересня 2006 року.

 

Голова правління 

Л. Сачков 


Надруковано:
"Баланс",
N 30, 24 липня 2006 р.

 

Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!

  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • №2542 - Новости - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8