Оплата листка нетрудоспособности
В письмах Минтруда разъяснило некоторые вопросы относительно оплаты листка нетрудоспособности.
Выводы госоргана следующие.
1. В случае болезни женщины, работающей в режиме неполного рабочего времени в период пребывания в отпуске по уходу за ребенком до достижения им 3-х лет, а также в случае болезни ее старшего ребенка в возрасте до 14-ти лет листок нетрудоспособности ей оплачивается исходя из фактически начисленной заработной платы за отработанное время в расчетном периоде. Если в период "детского" отпуска заболеет ребенок, "благодаря" которому женщина находится в указанном отпуске, "больничный" по уходу за ним не выдается, поскольку в этот период женщина уже получает на него "детское" пособие. Аналогичный вывод сделало Минтруда и в письме от 02.03.2007 г. № 696/0/10-07.
2. При суммированном учете рабочего времени оплата работнику дней отдыха (отгулов) при пребывании на "больничном" не осуществляется. Это касается как выплаты пособия по временной нетрудоспособности за счет денежных средств ФСС по ВУТ, так и оплаты первых 5 дней временной нетрудоспособности за счет денежных средств работодателя. Такой вывод следует из норм Закона № 2240, согласно которым пособие по временной нетрудоспособности предоставляется только за рабочие дни (часы) согласно установленному графику работы предприятия и индивидуальному графику работы застрахованного лица, если такой ему установлен, которые приходятся на период временной нетрудоспособности.
3. Средняя заработная плата для оплаты "больничных" исчисляется исходя из начисленной заработной платы по видам выплат, включающим основную и дополнительную заработную плату, другие поощрительные и компенсационные выплаты (в т. ч. в натуральной форме), которые определяются в соответствии с Законом Украины "Об оплате труды" и Инструкцией по статистике заработной платы, утвержденной приказом Госкомстата от 13.01.2004 г. № 5, и подлежат обложению налогом с доходов, в пределах максимальной величины месячной заработной платы, на которую начисляются страховые взносы. Оплата труда за время пребывания в командировке (за исключением возмещения расходов в связи с командировкой: суточных, стоимости проезда, расходов на наем жилого помещения) относится к составу фонда основной заработной платы, поэтому она должна включаться в расчет страховых выплат.
Отметим, что в письме от 21.06.2007 г. № 394/020/153-07 Минтруда также сообщило, что доплата за ранг государственного служащего относится к составу дополнительной заработной платы (пп. 2.1.6 Инструкции № 5), поэтому она должна включаться в расчет пособия по временной нетрудоспособности.Выплаты за время, в течение которого работник не работал, но за ним сохранялся средний заработок (оплата всех видов отпусков, компенсации за неиспользованные отпуска, сохранение средней заработной платы работникам за время их обучения с отрывом от производства в системе повышения квалификации, выполнение государственных и общественных обязанностей в рабочее время, оплата простоя), не должны включаться в расчет.
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 26.06.2007 р. N 412/020/153-07
Щодо видачі та оплати листка непрацездатностіУ Департаменті політики державного соціального страхування Міністерства праці та соціальної політики розглянуто лист щодо видачі та оплати листка непрацездатності.
Оскільки у період роботи з неповним робочим днем (тижнем) жінка, яка доглядає за дитиною до трьох років, у період відпустки для догляду за дитиною отримує заробітну плату, з якої сплачуються внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, вона є застрахованою особою. Статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» наведено вичерпний перелік випадків, за яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається. До таких випадків не належить тимчасова непрацездатність у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому у разі тимчасової непрацездатності застрахованої особи, яка працює в режимі неповного робочого часу в період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також у разі хвороби дитини віком до 14 років листок непрацездатності оплачується на загальних підставах.
Якщо хворіє дитина віком до трьох років, листок непрацездатності не видається для догляду за нею в період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (пп. «б» п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 р. N 455), оскільки в цей період ви вже отримуєте гарантовану законодавством матеріальну виплату - допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Таким чином, фізособі повинні видати листок непрацездатності по догляду за старшою дитиною та оплатити його за місцем роботи виходячи з фактично нарахованої заробітної плати за відпрацьований час у розрахунковому періоді.
Заступник директора департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюк
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТвід 20.04.2007 р. N 210/020/99-07 (Витяг)
Щодо оплати тимчасової непрацездатності працівників за час підсумованих днів відпочинку (відгулів)<...>
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон N 2240), допомога по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується з шостого дня непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, надається у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання страхового випадку. Тому допомога по тимчасовій непрацездатності має надаватися лише за робочі дні (години) згідно з установленим графіком роботи підприємства, його структурного підрозділу або індивідуальним графіком роботи застрахованої особи, якщо такий їй встановлено, які припадають на період тимчасової непрацездатності.
Це ж стосується і оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця. Відповідно до пункту 2 Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві за рахунок коштів підприємства, установи, організації, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. N 439, оплата цих днів здійснюється замість втраченого заробітку за робочі дні (години) згідно з графіком роботи, що припадають на перші п'ять календарних днів тимчасової непрацездатності.
Чинним законодавством не передбачена оплата підсумованих днів відпочинку (відгулів) працівників <...> та оплата днів тимчасової непрацездатності за цей період. Згідно з абзацом третім частини другої статті 35 Закону N 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається тільки за час перебування застрахованої особи в щорічній (основній чи додатковій) відпустці, у зв'язку з чим відповідно до ст. 80 КЗпП України передбачено продовження цієї відпустки на кількість днів тимчасової непрацездатності.
Враховуючи зазначене, листки непрацездатності за час підсумованих днів відпочинку (відгулів) не оплачуються.
Заступник директора департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюк
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТвід 02.04.2007 р. N 211/020/153-07 (Витяг)
Щодо обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням<...> Середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1266, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. N 193.
Відповідно до пунктів 7 - 9 Порядку, середня заробітна плата обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, у межах максимальної величини (граничної суми) місячної заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Виплати за час, протягом якого працівник не працював, але за ним зберігався середній заробіток, обчислений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100 (оплата всіх видів відпусток, компенсації за невикористані відпустки, збереження середньої заробітної плати працівникам за час їхнього навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації, виконання державних і громадських обов'язків в робочий час, оплата простою), не повинні включатися до розрахунку.
Відповідно до п. 2.1.6 Інструкції зі статистики заробітної плати, яка розроблена відповідно до Закону України «Про оплату праці», оплата праці за час перебування у відрядженні (за винятком відшкодування витрат у зв'язку з відрядженням: добових, вартості проїзду, витрат на наймання житлового приміщення) належить до складу фонду основної заробітної плати, тому вона повинна включатися до розрахунку страхових виплат.
Заступник директора Департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюк
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТвід 21.06.2007 р. N 394/020/153-07
Штаньку П. О.
У Департаменті політики державного соціального страхування Міністерства праці та соціальної політики в межах компетенції розглянуто Ваш лист щодо обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до пунктів 7 - 9 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 N 1266, середня заробітна плата обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, в межах максимальної величини (граничної суми) заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Відповідно до п. 2.2.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, яка розроблена відповідно до Закону України «Про оплату праці», доплата за ранг державного службовця належить до складу додаткової заробітної плати, тому вона повинна включатися до розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Заступник директора департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюк
Источник: «ГлавБух» № 65 (544) ноябрь 2007 г.Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!