Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций

 Разъяснении рассмотрены три случая, которые так или иначе касаются вопроса отчуждения иностранной инвестиции, ввезенной из-за границы без уплаты ввозной пош­лины:

• если имущество отчуждается, в  т. ч. в связи с прекращением деятельности предприятия;

• если отчуждаются корпора­тивные права иностранного инвестора;

• если доля иностранного инвестора в уставном фонде хоз­общества уменьшается.

В двух первых случаях, по мнению ГТСУ, предприятие должно оплатить ввозную пошлину. Если доля иностранного инвестора в уставном фонде уменьшается, то оно теряет статус предприятия с иностранными инвестициями.

Про затвердження Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо застосування положень статті 18 Закону України "Про режим іноземного інвестування"

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 20 січня 2009 року N 31

З метою забезпечення однозначного розуміння окремих положень законодавства з питань оподаткування, керуючись підпунктом 4.4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», та відповідно до наказу Державної митної служби України від 26.07.2005 N 703 «Про затвердження Порядку надання митними органами роз'яснень окремих положень податкового законодавства» наказую:

1. Затвердити Узагальнююче податкове роз'яснення щодо застосування положень статті 18 Закону України «Про режим іноземного інвестування», що додається.

2. Начальникам митниць проінформувати суб'єктів підприємницької діяльності про вимоги цього наказу шляхом висвітлення його в місцевих засобах масової інформації, у тому числі на наочних інформаційних стендах у місцях розташування підрозділів митниці й у пунктах пропуску через митний кордон України.

3. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Служби Гутника А. Є.

Голова Служби В. І. Хорошковський

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом Державної митної служби України

від 20 січня 2009 р. N 31

УЗАГАЛЬНЮЮЧЕ ПОДАТКОВЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ

щодо застосування положень статті 18 Закону України «Про режим іноземного інвестування»

Особливості режиму іноземного інвестування на території України визначає Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.96 N 93/96-ВР.

Відповідно до статті 1 Закону іноземні інвестиції - це цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.

Згідно зі статтею 2 Закону здійснення іноземних інвестицій можливе у вигляді будь-якого рухомого майна. Формою здійснення іноземних інвестицій згідно зі статтею 3 Закону може бути часткова участь іноземного інвестора в підприємствах, що створюються спільно з українськими юридичними та фізичними особами.

Відповідно до статті 18 цього Закону майно, що ввозиться в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду підприємств з іноземними інвестиціями (крім товарів для реалізації або власного споживання), звільняється від обкладення митом.

Якщо протягом трьох років з часу зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства з іноземними інвестиціями майно, що було ввезене в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду зазначеного підприємства, відчужується, у тому числі у зв'язку з припиненням діяльності цього підприємства (крім вивезення іноземної інвестиції за кордон), то підприємство з іноземними інвестиціями сплачує ввізне мито, яке обчислюється, виходячи з митної вартості цього майна, перерахованої у валюту України за офіційним курсом, визначеним Національним банком України на день здійснення відчуження майна.

У статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 N 334/94-ВР дано визначення терміну «пряма інвестиція», згідно з яким це господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою.

Цим самим Законом визначено, що корпоративні права - це право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

Підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна та участі в підприємницькій діяльності з метою одержання прибутку, відповідно до статті 79 Господарського кодексу України визнаються господарськими товариствами.

Відповідно до статті 87 Господарського кодексу України статутний фонд господарського товариства становлять суми вкладів його засновників та учасників. Вкладами згідно зі статтею 86 цього Кодексу можуть бути будь-які матеріальні цінності.

Відчуження корпоративних прав є відчуженням права власності на статутний фонд (капітал) або його частку (пай), тобто є відчуженням майна, що ввезено іноземним інвестором у вигляді внеску в статутний фонд.

Таким чином, якщо таке відчуження відбулось протягом трьох років з часу зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства з іноземними інвестиціями, у тому числі у зв'язку з припиненням діяльності цього підприємства (крім вивезення іноземної інвестиції за кордон), то підприємство повинно сплатити ввізне мито, яке обчислюється, виходячи з митної вартості ввезеного майна, перерахованої у валюту України за офіційним курсом, визначеним Національним банком України на день здійснення відчуження.

Якщо до закінчення трирічного терміну з моменту зарахування майна як іноземної інвестиції на баланс підприємства відбулося збільшення статного фонду такого підприємства, в якому частка іноземних інвестицій становитиме менше 10 відсотків, то таке підприємство втрачає статус підприємства з іноземними інвестиціями.

Разом з цим, об'єктом, на який поширюється звільнення від сплати мита відповідно до статті 18 згаданого Закону, є майно, що ввозиться як іноземна інвестиція.

Враховуючи зазначене, оскільки в такому випадку відчуження іноземної інвестиції не відбувається, то й відсутні підстави для сплати ввізного мита відповідно до статті 18 Закону України «Про режим іноземного інвестування».

Перший заступник Голови Служби А. Є. Гутник

Источник: "Главбух"

Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!

  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • Разъяснение относительно отчуждения иностранных инвестиций - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8