Торговая марка и вывод денежных средств. Аудиторы ООО «Аудиторская фирма «Главбух» консультируют:
Гражданин другой страны становится учредителем ООО в Украине, за счет принадлежащей ему на праве собственности торговой марки, оцененной экспертизой в 1 000 000 грн., он увеличивает Уставной Капитал. Через несколько дней он выходит из состава учредителей и просит выдать ему его долю в УК за счет денежных средств, которые аккумулированы на расчетном счете ООО (т.е. с них уже уплачены все налоги). ООО плательщик НДС и налога на прибыль на общих основаниях».
Возникает ли какое-нибудь налогообложение (НДС, НДФЛ, налог на прибыль нерезидентов и т.д.) если мы выведем таким образом деньги из предприятия ?»
Ответ:
Порядок оплаты учредителю при выходе его из состава ООО его взноса в УФ предприятия регулируется ст. 54 Закона Украины «О хозяйственных обществах»:
Стаття 54. Оплата вартостi майна при виходi учасника з
товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю
При виходi учасника з товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю йому виплачується вартiсть частини майна товариства, пропорцiйна його частцi у статутному капiталi. Виплата провадиться пiсля затвердження звiту за рiк, в якому вiн вийшов з товариства, i в строк до 12 мiсяцiв з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повнiстю або частково в натуральнiй формi. ( Частина перша статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом N 3263-VI вiд 21.04.2011 )
Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному роцi до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тiльки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
При выплате учредителю по его желанию его взноса в УФ денежными средствами следует выполнять требования выше приведённой статьи 54 Закона «О хозяйственных обществах».
Для того чтобы определиться с тем, нужно ли при такой операции возврата учредителю денежными средствами в эквиваленте его взноса в УФ в виде имущественного права (торговая марка), следует рассмотреть ст. 170.2 НКУ:
170.2. Оподаткування iнвестицiйного прибутку.
170.2.1. Облiк загального фiнансового результату операцiй з iнвестицiйними активами ведеться платником податку самостiйно, окремо вiд iнших доходiв i витрат. Для цiлей оподаткування iнвестицiйного прибутку звiтним перiодом вважається календарний рiк.
170.2.2. Iнвестицiйний прибуток розраховується як позитивна рiзниця мiж доходом, отриманим платником податку вiд продажу окремого iнвестицiйного активу, та його вартiстю, що визначається iз суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пiдпунктiв 170.2.4-170.2.6 цього пункту (крiм операцiй з деривативами).
При застосуваннi платником податку норм пiдпункту 170.2.9 цього пункту податковий агент - професiйний торговець цiнними паперами, включаючи банк, з метою визначення об'єкта оподаткування пiд час виплати платнику податку доходу за придбанi у нього iнвестицiйнi активи враховує документально пiдтвердженi витрати такого платника на придбання цих активiв.
Запровадження обов'язку податкового агента для професiйного торговця цiнними паперами, включаючи банк, не звiльняє платника податку вiд обов'язку декларування результатiв усiх операцiй з купiвлi та продажу iнвестицiйних активiв, здiйснених протягом звiтного (податкового) року як на територiї України, так i за її межами, за винятком випадкiв, зазначених в пiдпунктi 170.2.8 цього пункту.
До продажу iнвестицiйного активу прирiвнюються також операцiї з:
обмiну iнвестицiйного активу на iнший iнвестицiйний актив;
зворотного викупу або погашення iнвестицiйного активу його емiтентом, який належав платнику податку;
(Абзац сьомий пiдпункту 170.2.2 пункту 170.2 статтi 170 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом N 4834-VI вiд 24.05.2012)
повернення платнику податку коштiв або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капiталу емiтента корпоративних прав, у разi виходу такого платника податку з числа засновникiв (учасникiв) такого емiтента чи лiквiдацiї такого емiтента.
Из приведённой выше статьи 170.2 НКУ следует, что если, с учётом требований ст. 170.2.2, учредителю выплачена сумма 1.000.000,00 грн., которая равносильна его взносу в УФ в виде ТМ, оценённой ранее при внесении так же в 1.000.000,00 грн., которая является расходами учредителя по приобретению инвестиционного актива, то и инвестиционный доход его будет равен нулю.
Налогообложение доходов нерезидента в Украине регулируется ст. 160 НКУ (п. «е» прибуток вiд здiйснення операцiй iз торгiвлi цiнними паперами, деривативами або iншими корпоративними правами, визначений вiдповiдно до норм цього роздiлу) , но так, как выше мы определили, что в Вашем случае нерезидент не получает налогооблагаемой прибыли от продажи своего инвестиционного актива, то и данную статью 160 НКУ в данном случае применять нет оснований.
Относительно НДС, мы можем высказать следующее мнение:
Согласно ст. 185.1 НКУ, объектом обложения НДС является операция по поставке услуги:
185.1. Об'єктом оподаткування є операцiї платникiв податку з:
б) постачання послуг, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, вiдповiдно до статтi 186 цього Кодексу;
В соответствии с требованиями ст. 14.1.185 НКУ, поставка услуг – это в т.ч. передача права на объект права интеллектуальной собственности, в Вашем случае ТМ.
14.1.185. постачання послуг - будь-яка операцiя, що не є постачанням товарiв, чи iнша операцiя з передачi права на об'єкти права iнтелектуальної власностi та iншi нематерiальнi активи чи надання iнших майнових прав стосовно таких об'єктiв права iнтелектуальної власностi, а також надання послуг, що споживаються в процесi вчинення певної дiї або провадження певної дiяльностi.
Из всего приведенного выше следует, что выплата учредителю денежными средствами его ранее внесенного взноса в УФ не является поставкой услуг, и данная операция для ООО не может облагаться НДС.
Относительно налога на прибыль.
Для определения объекта налогообложения доходом не является:
136.1.3. суми коштiв або вартiсть майна, що надходять платнику податку у виглядi прямих iнвестицiй або реiнвестицiй у корпоративнi права, емiтованi таким платником податку, в тому числi грошовi або майновi внески згiдно з договорами про спiльну дiяльнiсть на територiї України без створення юридичної особи;
Следовательно, при внесении ТМ в УФ ООО такая операция не повлечет за собою изменения в составе налоговых доходов данного ООО.
Когда предприятие оплатит учредителю при его выходе из состава учредителей ООО, то сложится ситуация, которая регулируется ст. 53 Закона «О хозяйственных обществах»:
Стаття 53. Перехiд частки (її частини) учасника у статутному
капiталi товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю
до iншої особи
Учасник товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю має право продати чи iншим чином вiдступити свою частку (її частину) у статутному капiталi одному або кiльком учасникам цього товариства.
Вiдчуження учасником товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю своєї частки (її частини) третiм особам допускається, якщо iнше не встановлено статутом товариства.
Учасники товариства користуються переважним правом купiвлi частки (її частини) учасника пропорцiйно до розмiрiв своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленiстю мiж учасниками не встановлений iнший порядок здiйснення цього права. Купiвля здiйснюється за цiною та на iнших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третiм особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом мiсяця з дня повiдомлення про намiр учасника продати частку (її частину) або протягом iншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленiстю мiж його учасниками, частка (її частина) учасника може бути вiдчужена третiй особi.
Частка учасника товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю може бути вiдчужена до повної її сплати лише в тiй частинi, в якiй її уже сплачено.
У разi придбання частки (її частини) учасника самим товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю воно зобов'язане реалiзувати її iншим учасникам або третiм особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свiй статутний капiтал вiдповiдно до статтi 52 цього Закону. Протягом цього перiоду розподiл прибутку, а також голосування i визначення кворуму у вищому органi проводяться без урахування частки, придбаної товариством.
При выполнении требований данной статьи, если Вы в дальнейшем в течение года продадите выкупленную долю более чем за 1.000.000,00 грн. то у Вас возникнут доходы по прибыли на сумму превышения, если уменьшите УФ, то ничего в плане налога на прибыль, не возникнет.
ООО «Аудиторская фирма «Главбух» 2014
Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!