ЛИСТ 31.03.2010 N 6484/7/16-1917-04 Про дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при експортуваннi товарiв за договорами комiсiї
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
31.03.2010 N 6484/7/16-1917-04
Про дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ
при експортуваннi товарiв за договорами комiсiї
Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула <...> лист <...> щодо надання роз'яснення стосовно визначення дати виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть при здiйсненнi експортування (вивезення) товарiв в межах договорiв комiсiї i повiдомляє.
Вiдповiдно до загального правила оподаткування податком на додану вартiсть операцiй з поставки товарiв, отриманих у межах договорiв комiсiї, встановленого другим абзацом пункту 4.7 статтi 4 Закону України "Про податок на додану вартiсть" ( 168/97-ВР ) (далi - Закон), у випадках коли платник податку здiйснює дiяльнiсть з поставки товарiв, отриманих у межах договорiв комiсiї (консигнацiї), поруки, доручення, довiрчого управлiння, iнших цивiльно-правових договорiв, що уповноважують такого платника податку (далi - комiсiонера) здiйснювати поставку товарiв вiд iменi та за дорученням iншої особи (далi - комiтента) без передання права власностi на такi товари, базою оподаткування є продажна вартiсть цих товарiв, визначена у порядку, встановленому цим Законом. Датою збiльшення податкових зобов'язань комiсiонера є дата, визначена за правилами, встановленими пунктом 7.3 цього Закону, а датою збiльшення суми податкового кредиту комiсiонера є дата перерахування коштiв на користь комiтента або поставки останньому iнших видiв компенсацiї вартостi зазначених товарiв. При цьому датою збiльшення податкових зобов'язань комiтента є дата отримання коштiв або iнших видiв компенсацiї вартостi товарiв вiд комiсiонера.
При здiйсненнi зовнiшньоекономiчної дiяльностi Законом ( 168/97-ВР ) визначенi особливостi визначення дати виникнення податкових зобов'язань. Зокрема, згiдно з пiдпунктом 7.3.8 пункту 7.3 статтi 7 Закону попередня (авансова) оплата вартостi товарiв (супутнiх послуг), якi експортуються чи iмпортуються, не змiнює значення податкового кредиту або податкових зобов'язань платника податку - вiдповiдно такого експортера або iмпортера.
Крiм цього, пiдпунктом 7.7.9 пункту 7.7 статтi 7 Закону ( 168/97-ВР ) визначено, що у разi коли платник податку експортує товари (супутнi послуги) за межi митної територiї України, отриманi вiд iншого платника податку на умовах комiсiї, консигнацiї, доручення або iнших видiв договорiв, якi не передбачають переходу права власностi на такi товари (супутнi послуги) вiд такого iншого платника податку до експортера, право на отримання бюджетного вiдшкодування має такий iнший платник податку.
При цьому комiсiйна винагорода, отримана платником податку - експортером вiд такого iншого платника податку, включається до бази оподаткування цим податком за ставкою, визначеною абзацом першим пункту 6.1 статтi б цього Закону ( 168/97-ВР ), та не включається до митної вартостi товарiв (супутнiх послуг), якi експортуються.
Вiдповiдно до пункту 6.2 статтi б Закону ( 168/97-ВР ) податок за нульовою ставкою обчислюється щодо операцiй з продажу товарiв, що були вивезенi (експортованi) платником податку за межi митної територiї України.
При цьому товари вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межi митної територiї України в разi, якщо їх вивезення (експортування) засвiдчене належно оформленою митною вантажною декларацiєю (пiдпункт 6.2.1 пункту 6.2 статтi б Закону) ( 168/97-ВР ).
Вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.03.02 р. N 243 "Про вдосконалення механiзму бюджетного вiдшкодування податку на додану вартiсть за операцiями з експорту продукцiї" для пiдтвердження факту вивезення (пересилання) товарiв за межi митної територiї України (експорт) платник податку на додану вартiсть, який здiйснив операцiю з вивезення (пересилання) товарiв за межi митної територiї України, подає разом з iншими передбаченими законодавством документами оригiнал п'ятого основного аркуша (примiрника декларанта) вантажної митної декларацiї, що є її складовою частиною, оформленого митним органом пiд час здiйснення митного оформлення експорту товарiв, на якому зазначеним митним органом за зверненням платника податку вчиняється напис про фактичне вивезення експортованих товарiв за межi митної територiї України, який засвiдчується пiдписом вiдповiдальної посадової особи i гербовою печаткою митного органу. При цьому до оригiналiв п'ятих основних аркушiв (примiрникiв декларанта) вантажних митних декларацiй прирiвнюються оригiнали аркушiв з позначенням "3/8".
Враховуючи зазначене, при здiйсненнi експортування (вивезення) товарiв, у тому числi i в межах договорiв комiсiї, застосування нульової ставки податку на додану вартiсть можливе лише на пiдставi належно оформленої митної вантажної декларацiї з написом про фактичне вивезення експортованих за межi митної територiї України товарiв.
Таким чином, тiльки пiсля фактичного перетину товарами митного кордону України (надання оригiналiв п'ятих основних аркушiв (примiрникiв декларанта) вантажних митних декларацiй з вiдмiткою митного органу про фактичне вивезення товарiв за межi митної територiї України) комiтентом (власником товару) визначаються податковi зобов'язання за нульовою ставкою податку на додану вартiсть.
Заступник Голови О.Любченко