ЛИСТ 26.01.2010 N 859/М/17-0314 Щодо плати за землю
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
26.01.2010 N 859/М/17-0314
Щодо плати за землю
Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула Ваш лист вiд <...> щодо орендної плати за землю i повiдомляє.
Земельнi вiдносини в Українi регулюються Земельним кодексом України вiд 25.10.2001 року N 2768-III (далi - Кодекс), а справляння плати за землю - Законом України "Про плату за землю" вiд 03.07.1992 року N 2535-XII (далi - Закон N 2535).
Вiдповiдно до статтi 2 Закону N 2535 та статтi 206 Кодексу використання землi в Українi є платним. Плата за землю справляється у виглядi земельного податку або орендної плати i визначається залежно вiд грошової оцiнки земель. Власники землi та землекористувачi, крiм орендарiв, сплачують земельний податок. За земельнi дiлянки, наданi в оренду, справляється орендна плата.
Об'єктом плати за землю є земельна дiлянка, яка перебуває у власностi або користуваннi, у тому числi на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землi i землекористувач, у тому числi орендар (стаття 5 Закону N 2535).
Згiдно статтi 14 Закону N 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi (крiм громадян) самостiйно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 сiчня i до 1 лютого поточного року подають вiдповiдному органу державної податкової служби за мiсцезнаходженням земельної дiлянки податкову декларацiю на поточний рiк за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою рiчної суми рiвними частками за мiсяцями. Подання такої декларацiї звiльняє вiд обов'язку подання щомiсячних декларацiй.
Оренднi вiдносини в Українi регулюються Законом України вiд 06.10.98 року N 161-XIV "Про оренду землi" (далi - Закон N 161), статтею 1 якого визначено, що оренда землi - це засноване на договорi строкове, платне володiння i користування земельною дiлянкою, необхiдною орендаревi для здiйснення пiдприємницької та iншої дiяльностi.
Статтею 5 Закону N 161 встановлено, що орендарями земельних дiлянок є юридичнi або фiзичнi особи, яким на пiдставi договору оренди належить право користування земельною дiлянкою.
Згiдно зi статтею 13 Закону N 161 договiр оренди землi - це договiр, за яким орендодавець зобов'язаний передати орендаревi земельну дiлянку у користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну дiлянку вiдповiдно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однiєю iз iстотних умов договору оренди землi мiж орендодавцем та орендарем є орендна плата iз зазначенням її розмiру, iндексацiї, форм платежу, строкiв, порядку її внесення i перегляду та вiдповiдальностi за її несплату (стаття 15 Закону N 161).
Статтею 13 Закону N 2535 встановлено, що пiдставою для нарахування орендної плати за земельну дiлянку, яка перебуває у державнiй або комунальнiй власностi, є договiр оренди такої дiлянки.
Орендна плата за землю, як визначено статтею 21 Закону N 161, це платiж, який орендар вносить орендодавцевi за користування земельною дiлянкою.
Вiдповiдно до статтi 16 Закону N 2535 облiк громадян - платникiв земельного податку, а також орендної плати за земельнi дiлянки державної i комунальної власностi i нарахування вiдповiдних сум проводиться щороку станом на 1 травня.
Статтею 14 Закону N 2535 визначено, що нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельнi дiлянки державної i комунальної власностi проводиться органами державної податкової служби, якi видають платниковi до 15 липня поточного року платiжне повiдомлення про внесення платежу.
Згiдно статтi 17 Закону N 2535 земельний податок, а також орендна плата за земельнi дiлянки державної i комунальної власностi громадянами сплачується рiвними частками до 15 серпня i 15 листопада.
Враховуючи вищезазначене, громадянин - орендар сплачує орендну плату за земельну дiлянку державної i комунальної власностi рiвними частками до 15 серпня i 15 листопада на пiдставi договору оренди.
Заступник Голови С.I.Лекарь