Як формується податковий кредит з ПДВ за операцією фінансового лізингу
Законом про ПДВ передбачено, що у разі придбання товарів та послуг, які частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково ні, до складу податкового кредиту включається та частина суми вхідного ПДВ, яка відповідає частці використання цих товарів в оподатковуваних операціях звітного періоду.
Операція з передачі майна у фінансовий лізинг є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 3.1.1 Закону про ПДВ). Тому вся сума ПДВ, сплачена при придбанні об’єкта фінансового лізингу, включається до податкового кредиту.
Однак при здійсненні цієї операції сума одержаних лізингових платежів може включати, зокрема, компенсацію відсотків за кредитом, яка не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 3.2.2 Закону про ПДВ. Тому для включення до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені, нараховані при придбанні решти товарів та послуг, пов’язаних з цією операцією, підлягають розподілу відповідно до коефіцієнта, який визначається як відношення обсягу операцій, що оподатковуються за ставкою 20% у складі лізингового платежу, до загальної суми лізингового платежу.
Таким чином, податковий кредит з ПДВ за операцією придбання об’єкта фінансового лізингу складається із всієї суми вхідного ПДВ на цей об’єкт та частини розподіленої суми вхідного ПДВ при придбанні решти товарів згідно із вищезазначеним коефіцієнтом.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ від 15.09.2009 р.
N 19928/7/16-1517-26
Державній податковій адміністрації у м. Києві (Витяг)
Державна податкова адміністрація України розглянула лист ТОВ <...> щодо формування податкового кредиту з ПДВ при здійсненні платником операцій з поставки майна у фінансовий лізинг і отримання лізингових платежів і повідомляє.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Закон) операції з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю) є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Відповідно до статті 16 Закону України від 16.12.97 року N 723/97-ВР «Про фінансовий лізинг» (далі - Закон N 723) лізингові платежі можуть включати:
а) суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу;
б) платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно;
в) компенсацію відсотків за кредитом;
г) інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Згідно із підпунктом 3.2.2 пункту 3.2 статті 3 Закону операції з нарахування та сплати процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу в сумі, що не перевищує подвійну облікову ставку Національного банку України, встановлену на день нарахування таких процентів (комісій) за відповідний проміжок часу, розраховану від вартості об'єкта лізингу, наданого у межах такого договору фінансового лізингу, не є об'єктом оподаткування.
Таким чином, платники, надаючи товари у фінансовий лізинг, здійснюють одночасно оподатковані і неоподатковані податком на додану вартість операції.
Якщо придбані (виготовлені) товари (послуги) мають чітко виражену спрямованість на цільове використання виключно в певних операціях (в оподатковуваних податком на додану вартість за ставкою 20 % та 0 %, звільнених чи таких, що не є об'єктом оподаткування), то суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням таких товарів (послуг), у повному обсязі відповідно включаються чи не включаються до податкового кредиту (підпункт 7.4.2 пункту 7.4 ст. 7 Закону).
Відповідно до підпункту 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду (підпункт 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону).
У разі придбання товарів (послуг), які будуть використані в оподатковуваних операціях, звільнених від оподаткування, в тих, що не є об'єктом оподаткування, або в тих, на які поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений статтею 81 Закону, підприємство повинно здійснювати відповідний розподіл сум вхідного податку на додану вартість, виходячи із частки їх використання в таких операціях кожного поточного періоду.
Враховуючи зазначене, а також те, що при здійсненні операцій фінансового лізингу, операції як поставки так і придбання мають чітко виражене розмежування по направленості, то при забезпеченні податкового обліку і розподілі сум податку на додану вартість (визначенні «дозволеної» суми податкового кредиту) у відповідному звітному (податковому) періоді не враховуються операції, які мають направленість використання (вартість придбаного і переданого у фінансовий лізинг майна).
Таким чином, податок на додану вартість сплачений при придбанні об'єкта фінансового лізингу, відноситься до податкового кредиту у повному обсязі. Податок на додану вартість, сплачений (нарахований) при придбанні решти товарів та послуг розподіляється відповідно до коефіцієнта, який визначається як відношення обсягу операцій, оподатковуваних за ставкою 20 % у складі лізингового платежу, до загальної суми лізингового платежу.
Заступник Голови С. В. Чекашкін
Тижневик "Головбух"
Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!