Затверджено форми касових документів
У червні 2008 року Міністерство статистики України скасувало типові форми первинного обліку касових операцій, затверджені наказом від 15.02.1996 № 51. Разом з тим підприємствам було дозволено застосовувати в роботі ці форми до моменту прийняття відповідних змін до Положення про ведення касових операцій.
Нарешті зміни затверджено й тепер встановлено такі типові форми касових документів:
- Відомість на виплату грошей (додаток 1);
- Прибутковий касовий ордер типової форми № КО-1 (додаток 2);
- Видатковий касовий ордер типової форми № КО-2 (додаток 3);
- Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів типових форм № КО-3 та № КО-3а (додаток 4);
- Касова книга типової форми № КО-4 (додаток 5);
- Книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей типової форми № КО-5 (додаток 6).
Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні
Постанова Правління Національного банку України
від 29 квітня 2009 року N 252
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
21 травня 2009 р. за N 448/16464
Відповідно до статті 33 Закону України «Про Національний банк України» та з метою вдосконалення готівкових розрахунків Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за N 40/10320 (зі змінами), що додаються.
2. Департаменту готівково-грошового обігу (Р. В. Кисельов) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Банкнотно-монетного двору, Фабрики банкнотного паперу, територіальних управлінь Національного банку України та банків для використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчого директора з питань готівково-грошового обігу О. В. Дащенка.
4. Постанова набирає чинності через 10 днів після офіційного опублікування.
Голова В. С. Стельмах
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державного комітету статистики України О. Г. Осауленко
Перший заступник Міністра фінансів України І. І. Уманський
Голова Державної податкової адміністрації України С. В. Буряк
Голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України В. Суслов
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Правління Національного банку України
від 29 квітня 2009 р. N 252
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 травня 2009 р. за N 448/16464
Зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні
1. У пункті 1.2 глави 1:
у визначенні термінів «журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів», «касова книга», «касовий ордер», «книга обліку прийнятих та виданих касиром грошей» друге речення виключити;
у визначенні терміна «касові документи» слова «платіжні чи розрахунково-платіжні відомості» замінити словами «відомості на виплату грошей», після слів «розрахункові документи» доповнити словами «квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування";
у визначенні терміна «книга обліку» і назві терміна «книга обліку прийнятих та виданих касиром грошей» слова «прийнятих та виданих» замінити словами «виданих та прийнятих старшим».
2. У главі 2:
2.1. Абзац другий пункту 2.8 викласти в такій редакції:
"Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів».
2.2. У абзаці другому пункту 2.10 слова «що зазначена в переданих до каси платіжних (розрахунково-платіжних) відомостях (далі - видаткові відомості)» замінити словами «що зазначена в переданих до каси відомостях на виплату грошей (далі - видаткова відомість) (додаток 1)».
2.3. Доповнити главу після пункту 2.13 пунктом 2.14 такого змісту:
"2.14. Небанківські фінансові установи, а також суб'єкти господарювання, які уклали агентські договори з банками, здійснюють операції із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування в порядку, визначеному законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України. Банки здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, з якими укладено агентські договори, законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України в частині проведення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування в межах цих договорів».
3. У главі 3:
3.1. Абзац перший пункту 3.3 після слів «за прибутковими касовими ордерами» доповнити словом і цифрою «(додаток 2)».
3.2. Перше речення абзацу першого пункту 3.4 після слів «за видатковими касовими ордерами» доповнити словом і цифрою «(додаток 3)».
3.3. Абзац другий пункту 3.7 доповнити новим реченням такого змісту: «Документом, що свідчить про приймання готівки програмно-технічним комплексом самообслуговування для подальшого її переказу, є квитанція, яка містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення відповідної суми готівки до цього програмно-технічного комплексу самообслуговування та здійснення ініціювання операції з переказу готівки».
3.4. Абзац перший пункту 3.11 викласти в такій редакції:
"3.11. Прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, що оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості».
4. У главі 4:
4.1. У пункті 4.2:
абзац перший доповнити словом і цифрою «(додаток 5)";
в абзаці третьому слова «що видається і оформляється підприємством - юридичною особою, до складу якого вони входять» виключити.
4.2. Пункт 4.6 викласти в такій редакції:
"4.6. Старший касир перед початком робочого дня (за наявності в підприємства кількох касирів) видає іншим касирам авансом потрібну для видаткових операцій суму готівки під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей (додаток 6), яку веде старший касир.
Касири в кінці робочого дня зобов'язані скласти звіт про одержану і видану готівку за відповідними касовими документами і здати залишок готівки та касові документи за проведеними операціями старшому касиру під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей.
Книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей застосовується також для обліку готівки, виданої з каси підприємства довіреній особі, яка виплачує заробітну плату протягом встановленого строку, та повернення нею наявної готівки і касових документів».
4.3. У другому реченні абзацу першого та в абзаці четвертому пункту 4.10 цифру «1» замінити цифрою «7».
5. У першому реченні абзацу першого пункту 5.2, в абзаці п'ятому та в третьому реченні абзацу шостого пункту 5.4 глави 5 цифру «2» замінити цифрою «8».
6. У главі 7:
6.1. У першому реченні пункту 7.4 цифру «3» замінити цифрою «9».
6.2. У першому реченні пункту 7.10 слова «прийнятих та виданих» замінити словами «виданих та прийнятих старшим».
7. У таблиці пункту 7.23 та в колонці 4 таблиці розділу III додатка 3 слова «за платіжними відомостями» замінити словами «за видатковими відомостями».
8. Положення доповнити новими додатками 1 - 6, що додаються.
У зв'язку з цим додатки 1 - 3 уважати відповідно додатками 7 - 9.
Директор Департаменту готівково-грошового обігу Р. В. Кисельов
Додаток 1 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні
Відомість на виплату грошей N _____за __________________ 20__ р.
і т. д. Відомість склав _______________________ (підпис, прізвище, ініціали) Відомість перевірив ___________________ (підпис, прізвище, ініціали) Примітка. За зразками 2-ї та 3-ї сторінок друкувати вставні аркуші (з текстом і на зворотному боці). Над таблицею друкувати текст «Вставний аркуш до додатка N __», підписи друкувати на 4-й сторінці. Ця відомість застосовується для видачі заробітної плати, інших виплат. На титульній сторінці зазначається загальна сума виданої і депонованої заробітної плати. За потреби в графі «Примітки» зазначаються реквізити пред'явленого документа. Під час заповнення відомості після останнього запису в ній має бути незаповнений рядок для зазначення загальної суми. Такі рядки можуть бути наприкінці кожної сторінки відомості. Під час складання документа за допомогою засобів комп'ютерної техніки відомість може друкуватися без рядків. |
Додаток 2 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні <?XML:NAMESPACE PREFIX = V /> |
Додаток 3 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні Типова форма N КО-2
Видатковий касовий ордервід "__" _______________ 20__ р.
|
Додаток 4 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні Типова форма N КО-3
Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів 20__ р. За цим зразком друкувати всі сторінки журналу.
Типова форма N КО-3а
Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів 20__ р. За цим зразком друкувати всі сторінки журналу.
Примітка. Ця форма ведеться на розсуд керівництва замість ведення журналу за формою N КО-3.
|
Додаток 5 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні Типова форма N КО-4
Примітка. Ця типова форма застосовується для обліку руху грошей у касі. Кожна сторінка касової книги складається з двох рівних частин: одна з них (з горизонтальним лініюванням) заповнюється касиром як перший примірник та залишається в книзі, друга (без горизонтального лініювання) заповнюється з лицьового і зворотного боків через копіювальний папір і як звіт касира є відривною частиною аркуша. Перші та другі примірники сторінок нумеруються однаковими номерами. Записи касових операцій починаються на лицьовому боці невідривної частини аркуша (після рядка «Залишок на початок дня"). Спочатку аркуш згинають по лінії відрізу, підкладаючи відривну частину аркуша під ту, яка залишається в книзі. Для ведення записів після слова «Перенос» відривну частину аркуша накладають на лицьовий бік невідривної частини та продовжують записи по горизонтальному лініюванню зворотного боку невідривної частини аркуша. Бланк звіту до закінчення операцій дня, у який вони проводилися, не відривається. У рядку форми «у тому числі на зарплату» зазначається сума за відомостями на виплату грошей, що не списана на видаток каси. |
Додаток 6 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні Типова форма N КО-5 ___________________________________________________ (найменування підприємства (установи, організації)) Ідентифікаційний код ЄДРПОУ ________________ Книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей _____________________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові старшого касира) За цим зразком друкувати всі сторінки книги.
|
Щотижневик "Головбух"
Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!