Допомога ЗСУ — правильно і прозоро

Запит
Наше підприємство хоче надати на воєнні потреби благодійну допомогу військовослужбовцям як фізичним особам у вигляді ТМЦ (Зарядні станції, ноутбуки, генератор). Є військові як працівники підприємства, так і ні. Також військові мають УБД.
Якщо ми можемо це зробити, то якими документами нам правильно оформити дану операцію?
Які ще можливі наслідки можуть виникнути в цій ситуації (ПДФО, військовий збір, ПДВ, Податок на прибуток, податкові різниці тощо)?

ВІДПОВІДЬ

Оформлення благодійної допомоги військовослужбовцям та можливі податкові наслідки можуть бути доволі складними, тому важливо правильно документувати і враховувати всі аспекти. Ось основні моменти, які потрібно врахувати:
Документальне оформлення
Звернення фізичних осіб військових і УБД до Підприємства про надання допомоги з документами, які підтверджують їх відповідний статус.
Рішення Підприємства про благодійну допомогу:
Офіційне рішення керівництва підприємства про надання благодійної допомоги. Це може бути протокол засідання ради директорів чи інше рішення, оформлене згідно з корпоративними процедурами.
Можливе укладення Договорів про надання благодійної допомоги:
Договір або акт про безкоштовну передачу ТМЦ. Цей документ може бути укладений як між підприємством та благодійною організацією, так і безпосередньо з військовими або військовими формуваннями .
Акт приймання-передачі:
Акт, який підтверджує передачу майна від підприємства до військових. Може бути оформлений у двох примірниках: один для підприємства, інший для отримувача.

Податок на прибуток:

Якщо підприємство надає безкоштовну допомогу, це не вважається доходом для військових або благодійних організацій. Однак підприємство може вважати ці витрати як такі, що зменшують оподаткований прибуток (підлягають відрахуванню).
За загальним правилом, підприємства з річним доходом, що перевищує 40 млн гривень, зобов’язані застосовувати податкові різниці, зокрема різницю, передбачену статтею 140.5.9. Податкового кодексу України («ПКУ»), яка дозволяє відносити на витрати тільки суму благодійної допомоги, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Таким чином, у разі, якщо сума благодійної допомоги перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, підприємство має збільшити свій фінансовий результат до оподаткування на суму такого перебільшення. Така різниця застосовується у випадку здійснення операцій із неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів або передачі товарів чи послуг.
Слід звернути увагу, що за загальним правилом, якщо надання благодійної допомоги здійснюється юридичній особі, що не має статусу неприбуткової організації, внесеної в реєстр, підприємство, що надає таку допомогу, має збільшити свій фінансовий результат до оподаткування на всю суму такої допомоги відповідно до ст. 140.5.10 ПКУ.
На період воєнного стану діє спеціальна норма ПКУ, передбачена п.п. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення», яка встановлює, що «понад 4% коригування» не застосовується у разі:
Передачі визначеного переліку товарів: спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
Передачі конкретним отримувачам: ЗСУ, Нацгвардія України, СБУ, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України, Міністерство внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, інші утворені відповідно до законів України військові формування, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави. Також, передача на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності.
На нашу думку, з наведеного слідує, що для Ваших благодійних операцій можливе застосування ст.. 140.5.9. ПКУ при наявності всіх підтвердних документів, що допомога надається фізичним особам пов’язаних з ЗСУ і УБД.

ПДВ:
Якщо підприємство є платником ПДВ, благодійна допомога може бути звільнена від ПДВ. Однак, це залежить від специфіки ситуації. Потрібно виконання мов п. 69.5 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Надання благодійної допомоги фізичним особам, включаючи військових та учасників бойових дій, може впливати на податок на додану вартість (ПДВ) в Україні в залежності від обставин і типу допомоги. Ось основні аспекти:
1. ПДВ для юридичних осіб
1.1. Витрати на благодійність і ПДВ
Необкладення ПДВ:
Якщо юридична особа надає благодійну допомогу у вигляді товарів або послуг, ці витрати зазвичай не підлягають оподаткуванню ПДВ, оскільки це не є комерційною діяльністю. Тобто, надання благодійної допомоги, яка не є платною, не є об'єктом оподаткування ПДВ.
1.2. Вплив на податковий кредит
Податковий кредит: Якщо благодійна допомога включає товари або послуги, на які підприємство вже сплатило ПДВ при закупівлі, але ці товари чи послуги не використовуються для комерційних цілей (а, наприклад, надаються безкоштовно як благодійна допомога), підприємство може бути зобов'язане скоригувати свій податковий кредит. Тобто, частина ПДВ, сплачена на закуплені товари чи послуги, може бути втрачена, оскільки товар або послуга не використовується для оподатковуваних операцій.
1.3. Документальне оформлення
Документи:
Для правильного обліку і можливих коригувань податкового кредиту необхідно мати підтверджуючі документи, такі як акти приймання-передачі, накладні тощо.
2. Спеціальні умови
Військовий стан або надзвичайні ситуації: У разі надзвичайних ситуацій або воєнного стану можуть бути введені спеціальні правила, що стосуються ПДВ. Наприклад, для деяких видів допомоги можуть бути встановлені пільгові умови, що впливають на ПДВ. Важливо перевіряти актуальні нормативно-правові акти або звертатися за консультацією до податкових органів для отримання актуальної інформації.
3. Звітність
Юридичні особи:
Для юридичних осіб важливо правильно відображати благодійні витрати у бухгалтерії та податковій звітності. Коригування податкового кредиту і правильний облік витрат на благодійність допомагають уникнути податкових порушень.
Підсумок
Надання благодійної допомоги фізичним особам, зокрема військовим та учасникам бойових дій, зазвичай не підлягає оподаткуванню ПДВ, якщо ця допомога надається безкоштовно. Для юридичних осіб важливо забезпечити правильний облік витрат і податкового кредиту на підставі документів, які мають доказову і юридичну силу.

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО):

Для військових, які отримують благодійну допомогу, це може бути неоподатковане. Але в кожному випадку потрібно перевіряти конкретні правила.
Податковий кодекс України (а саме стаття 165, підпункт 1.54) дозволяє не платити податки за вартість благодійної допомоги, якщо її передали «на користь учасників бойових дій — військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) і працівників Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються сума (вартість) благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками протягом дії правового режиму воєнного стану на користь:
Осіб, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів:
учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників
Збройних Сил України;
Національної гвардії України;
Служби безпеки України;
Служби зовнішньої розвідки України;
Державної прикордонної служби України;
осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників
Міністерства внутрішніх справ України;
Управління державної охорони України;
Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;
інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей: дружини, чоловіка, які не одружилися вдруге, батьків, діда та баби (якщо батьки померли), неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей з інвалідністю;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.
Враховуючи викладене, якщо дохід у вигляді благодійної допомоги, виплачується (надається) благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, в порядку, визначеному Законом № 5073, або у порядку, визначеному Законом № 5073, на користь фізичних осіб, які зазначені у п.п. «а», у п. «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, то сума такої допомоги не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, за умов дотримання вимог, визначених п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Кодексу та п. 25 і п. 26 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
(170.7.8. Не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу:
а) у будь-якій сумі (вартості), що надається:
платникам податку, визначеним абзацом другим підпункту "а", підпунктом "б" та абзацами другим і п'ятим підпункту "в" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу, - для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування (обстеження, діагностики), забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;
платникам податку, визначеним абзацами третім - п'ятим підпункту "а", абзацами третім і четвертим підпункту "в" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу, як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у тому числі - для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;
б) у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, - на відновлення втраченого майна, на житлові, соціальні і побутові потреби та на інші потреби згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, що виникли у платників податку, визначених підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу. Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, і платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.
165.1.54. сума (вартість) благодійної допомоги:
а) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", на користь:
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в антитерористичній операції, участі в забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, чи визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;
учасників масових акцій громадського протесту в Україні, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я під час участі в цих акціях у період з 21 листопада 2013 року до 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в місті Одесі, або на користь членів сімей таких учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень, контузії чи іншого ушкодження здоров'я або визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах;
фізичних осіб, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";
б) отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі - Реєстр волонтерів), для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпунктах "а" та "в" цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з'єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов'язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги.
(положення підпункту "б" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 щодо обов'язковості документального підтвердження витрат благодійників - фізичних осіб, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпунктах "а", "в" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165, не застосовується до витрат таких благодійників у період з 24.02.2022 р. до 01.05.2022 р. відповідно до пункту 29 підрозділу 1 розділу XX цього Кодексу)
(положення підпункту "б" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 застосовуються до благодійної допомоги, отриманої благодійниками - фізичними особами, які до 1 січня 2023 року включені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, у період з 24.02.2022 р. до дати їх включення до зазначеного Реєстру, відповідно до пункту 31 підрозділу 1 розділу XX цього Кодексу)
Положення цього підпункту застосовуються до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками - фізичними особами у таких звітних податкових роках:
у звітному податковому році, що передує року внесення фізичної особи до Реєстру волонтерів;
у звітному податковому році, в якому фізичну особу внесено до Реєстру волонтерів;
у звітних податкових роках, наступних після року внесення фізичної особи до Реєстру волонтерів, але не пізніше 31 грудня року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
в) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", на користь:
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах;
військовослужбовців (резервістів), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час безпосередньої участі у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, у разі якщо такі особи безпосередньо перебували в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких військовослужбовців (резервістів), які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва.
Для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій, працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, військовослужбовців (резервістів) та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать:
батьки (якщо вони до досягнення особою повноліття не були позбавлені стосовно неї батьківських прав);
дід та баба (якщо батьки померли);
інший із подружжя (якщо він (вона) не одружилися вдруге);
малолітні та/або неповнолітні діти;
повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення ними закладів освіти, але не більше ніж до досягнення 23 років;
повнолітні діти, які не мають своїх сімей;
повнолітні діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
утриманці загиблого (померлого), яким у зв'язку з цим виплачується пенсія.
Зазначені у цьому підпункті доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;)

Військовий збір:
Як і з ПДФО, благодійна допомога, як правило, не є об'єктом військового збору для фізичних осіб.

Документальне оформлення та облік благодійної допомоги можуть мати свої особливості в залежності від конкретних умов надання благодійної допомоги і змін у законодавстві.

ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух»
Носов В.Г.

2025

Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!

  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • Допомога ЗСУ — правильно і прозоро - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8