Купівля нерухомого та рухомого майна (транспортного засобу), перелік необхідних документів та податкові наслідки. Матеріальна допомога від засновника, перелік необхідних документів

Аудитори ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» консультують:
Питання 1 і 2 можливо об’єднати..
Документи, що необхідно надати нотаріусу кожної зі сторін договору купівлі-продажу

ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ:

Паспорт сторони договору.;
Оригінал ідентифікаційного номера. У разі відсутності оригіналу підійде завірена у нотаріуса копія;
Оригінал свідоцтва про укладення шлюбу необхідний у випадках, якщо автомобіль (авто) набувається в шлюбі або продається автомобіль, що належить на праві спільної власності подружжя;
Згода одного з подружжя на придбання або відчуження (при купівлі чи продажу в шлюбі).
Дана заява-згода засвідчується нотаріусом;
ЮРИДИЧНИМ ОСОБАМ:

Документ про реєстрацію юридичної особи;
Статут або Установчий договір (оригінал);
Документ, що є підтвердженням повноважень представника юридичної особи. Це може бути наказ, протокол, довіреність завірена нотаріусом;
Рішення або Протокол загальних зборів, де має бути вказано про намір придбання (продажу) транспортного засобу;
Паспорт (оригінал) та ідентифікаційний код (оригінал або завірена нотаріусом копія) на уповноваженого представника організації;
Печатка юридичної особи (якщо її наявність закріплено юридичними документами).
Документи, що необхідно надати нотаріусу для посвідчення договору купівлі-продажу
Документ, що засвідчує реєстрацію транспортного засобу - свідоцтво (оригінал). Знімати з обліку до моменту оформлення договору купівлі продажу у нотаріуса автомобіль не обов'язково. Транспортний засіб може бути як знятим з обліку, так і немає;
Оцінка вартості автомобіля необхідна тільки у випадках виникнення податку у продавця. Причому за вибором платника податків, він може зробити, як індивідуальну оцінку свого транспортного засобу (в такому випадку надається звіт про експертною оцінку автомобіля), так і скористатися розрахунком середньоринкової вартості аналогічного транспортного засобу на сайті Міністерства економічного розвитку України;
Довідка про те, що продавець перший раз в рік продає автомобіль. Довідка необхідна для визначення нотаріусом податку. Визначення податку відбувається в момент укладення договору купівлі-продажу автомобіля.
Довідка про відсутність арештів за даними Органу безпеки дорожнього руху. (рекомендований документ).

Оподаткування фізичної особи при укладенні договору купівлі-продажу
З 2013 року вступили в дію нові правила щодо оподаткування операцій купівлі-продажу автомобіля (авто). Збір до пенсійного фонду оплачується тільки при першій реєстрації автомобіля в Україні. Прибутковий податок в розмірі 5% сплачується тими, хто продає більше одного легкового автомобіля (мотоцикла або мопеда) протягом року, а також при будь-якому продажу вантажного чи іншого нелегкових транспортного засобу.
З 18 листопада 2015 року набула чинності (зміни) Постанова Кабінету Міністрів № 941"Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколя" , згідно з яким
продавати транспортний засіб, який був у використанні через довідку-рахунок заборонено.

Тому продати б / у автотранспорт зараз можна двома способами.

ВАРІАНТ 1: ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ В ЦЕНТРАХ МВС

У сервісному центрі МВС (МРЕВ) можна укласти договір купівлі-продажу автотранспорту на звичайній білому папері (не бланки суворої звітності). Знімати з обліку для цього автомобіль не обов'язково. Договір заповнюється продавцем і покупцем прямо в сервісному центрі і підписується сторонами в присутності адміністратора Центру, який засвідчує угоду печаткою Центру. Перед операцією Адміністратор перевіряє автомобіль по базі на наявність арештів, розшуку. Якщо автомобіль зареєстрований до вересня-грудня 2012 року в будь-якому іншому регіоні України, крім Києва, робить запити в ту область.
Після посвідчення правочину оформляється пряма перереєстрація на нового власника.

Податок з продажу (ст. 167.2 та 173.1 Податкового Кодексу) складе:

- Для вантажного автомобіля, автобуса, причепа, тягача і при повторних продажах будь-яких транспортних засобів в розмірі -
Протягом поточного року - 5 відсотків від вартості.
Уникнути цього податку, оформивши дарчу, вийде тільки в тому випадку, якщо обдарована - родич першого ступеня (батько, чоловік або дитина). У всіх інших випадках одержувач "подарунка" повинен буде сплатити з нього податок у вигляді тих же 5% (ст. 174.2.2, 174.6, 167.2 Податкового Кодексу)
- Для першого продажу в році легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера - податок відсутній.

ВАРІАНТ 2: ПРОДАЖ ЧЕРЕЗ НОТАРІАЛЬНИЙ ДОГОВІР

Для переоформлення через нотаріальний договір купівлі-продажу також не обов'язково знімати з обліку
транспортний засіб (абз. 2 п. 33 Постанови КМУ № 1388 від 09.07.1998 з змінами).

Після посвідчення угоди нотаріусом покупець може в будь-якому МРЕВ (не залежно від регіону його прописки) переоформити на себе ТС.
Нотаріальна продаж авто відбувається складніше і дорожче, ніж в сервісному центрі. Можна продати автомобіль двом покупцям. При цьому в МРЕВ автомобіль реєструється на одного власника, а другий пишеться в особливі відмітки як співвласник. Або один з власників - іноземець без дозволу на проживання та прописки в Україні. Оформити його єдиним власником авто не можна, а ось співвласником можна.

УВАГА! Згідно Правил готівкових розрахунків, введених з 01.09.2013 р при укладенні договору купівлі-продажу ТЗ вартістю понад 150000 грн., Який засвідчується нотаріально між двома фізичними особами оплата повинна відбуватися через касу банку.

Також потрібно знати, що нотаріус може засвідчувати договір купівлі-продажу в межах одного регіону, якщо автомобіль або його покупець зареєстровані в цьому регіоні. Наприклад - нотаріус в Києві оформить договір на автомобіль, зареєстрований в Черкасах, якщо покупець автомобіля прописаний в Києві (а якщо покупець прописаний, припустимо в Луцьку, щось не оформить).

Документи для оформлення договору купівлі-продажу у нотаріуса:
1. Цивільні паспорта продавця і покупця.
2. Ідентифікаційні коди продавця і покупця.
3. Якщо продавець або покупець перебуває у шлюбі, присутність з паспортами і кодами подружжя, або їх нотаріально.
1. завірена згода на операцію. Оригінали свідоцтва про шлюб.
4. Якщо продавець діє за дорученням з правом продажу - її оригінал.
5. Техпаспорт на автотранспорт (знятий, або не знятий з обліку).
6. Оцінка автотранспорту.
7. Якщо договір купівлі-продажу або дарування укладається між родичами першого ступеня (діти, батьки, подружжя) - свідоцтво про народження.

Вартість оформлення у нотаріуса:

1. Оцінка автомобіля сертифікованим оцінювачем - 200-400 грн. (Вказується середня ринкова вартість транспортного засобу).
2. Держмито згідно з Декретом "Про Держмито":
- Якщо покупець - діти, батьки або подружжя - 17 грн. (1 неоподатковуваний мінімум).
- Якщо покупець - стороння людина - 85 грн. (5 неоподаткованих мінімумів).
3. Вартість послуг приватного нотаріуса - 1000-1500 грн.
4. Податок з продажу - 5% від вартості транспорту, згідно оцінки, сплачується тільки на вантажні автомобілі, причепи, а також при другій продажу в календарному році будь-якого рухомого майна.
5. Військовий збір 1.5%. сплачується тільки в разі сплати податку з продажу, зазначеного в п.4. (ст. 163 ПКУ).

Транспортний податок .
З 2016 правила сплати податку на авто змінилися, відтепер оподаткуванню підлягають автомобілі віком не більше 5 років з моменту виробництва і ринкова вартість такого автомобіля перевищує 750 мінімальних зарплати в Україні, при цьому визначення ринкової вартості автомобіля буде здійснювати Мінекономіки і публікувати такі дані по кожній марці авто у відкритому доступі. Для розрахунку ринкової вартості будуть використовуватися такі дані: марка, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм двигуна, тип коробки передач, пробіг. Платниками податку на авто виступають фізичні особи та підприємства (в т.ч. іноземні), на які зареєстрований автомобіль.
Ставка податку на авто.
Ставка податку в річному вимірі становить 25 тис. грн за одну одиницю автотранспорту. Отже, особа, яка володіє кількома автомобілями, які підпадають під оподаткування повинні сплачувати транспортний податок за кожен автомобіль.

Податковий кодекс встановив кілька способів оплати податку, в залежності від організаційного статусу платника податку: сплата податку з авто фізичною особою Фізична особа сплачує податок на авто раз на рік на підставі податкового повідомлення, яке органи ДПС (за місцем реєстрації фізичної особи, а для іноземців - за місцем реєстрації авто) зобов'язані надіслати платнику до 1 липня звітного року на заявлений реєстраційна адреса проживання. Варто звернути увагу, що податок на авто підлягає сплаті до місцевого бюджету за місцем реєстрації автомобіля, отже в податковому повідомленні буде не тільки сума податку, а й реквізити банківських рахунків місцевого бюджету. І хоча з одного боку, відсутність податкового повідомлення є підставою для несплати транспортного податку, але з іншого боку, несплата податку може загрожувати санкціями, які можливо буде оскаржити виключно через суд. Фізособа зобов'язана сплатити податок протягом 60-ти календарних днів з моменту отримання податкового повідомлення. Підприємства самостійно розраховують податок на авто, зареєстровані на них станом на 1 січня звітного року, і подають податкову декларацію за місцем реєстрації автомобіля. Сплата податку на авто підприємствами здійснюється поквартально пропорційними частинами шляхом здійснення авансових платежів щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Сплата транспортного податку при продажу авто Продаж автомобіля фізичною особою Виходячи з трактування закону, фізособи сплачують податок на авто передоплатою за звітний рік. Тому в разі, продажу автомобіля після сплати транспортного податку (наприклад, у вересні) податок не перераховується і поверненню не підлягає.

Купівля автомобіля фізичною особою. У разі купівлі автомобіля протягом року, сума податку починає обчислюватися з місяця, в якому автомобіль пройшов реєстрацію. При це податковий орган зобов'язаний в відправити новому власнику податкове повідомлення про необхідність сплати податку. Розмір податку складе суму пропорційну кількості місяців володіння автомобілем в звітному році. При цьому першим місяцем сплати податку на авто буде вважатися місяць переходу права власності. Купівля та продаж авто підприємством У разі придбання автомобіля в перебігу року, декларація подається протягом місяця з моменту виникнення права власності, а сума податку розраховується пропорційно кількості в звітному році місяців, при цьому першим місяцем вважається місяць в якому виникло право власності. Наприклад, автомобіль куплений в серпні, отже, загальна сума податку складе: 25000грн. / 12 міс. разом загальна сума податку на авто в місяць становить 2084грн / міс. Підприємство придбало автомобіль в серпні, значить до 30 жовтня необхідно сплатити транспортний податок за серпень і вересень в загальному розмірі 4168 грн., Решту за листопад-грудень необхідно сплатити до 30 січня в розмірі 6252 грн.
Аналогічні правила поширюються на підприємства, якими відчужується автомобіль. При цьому останнім місяцем сплати податку на авто буде місяць, що передує продажу автомобіля. Розглянемо приклад сплати податку на авто підприємством. Отже, підприємство станом на 01 січня 2015 року володіє одним оподатковуваним автомобілем. Отже, до 30 числа місяця наступного за кварталом підприємство повинно заплатити 6252 грн. Однак, автомобіль продається в лютому 2015 року. Отже, у підприємства виникає переплата податку на авто. Законодавство не передбачає повернення надміру сплаченого податку

Для юридичної особи при продажу транспортного засобу, у т.ч. і фізичній особі, виникають ще наступні податкові зобов’язання:

ПДВ:

У аідповідності до вимог ст. 188.1. ПКУ: База оподаткування операцiй з постачання товарiв/послуг визначається виходячи з їх договiрної вартостi з урахуванням загальнодержавних податкiв та зборiв (крiм акцизного податку на реалiзацiю суб'єктами господарювання роздрiбної торгiвлi пiдакцизних товарiв, збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування, що справляється з вартостi послуг стiльникового рухомого зв'язку, податку на додану вартiсть та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лiкарських засобiв, у тому числi компонентiв кровi i вироблених з них препаратiв (крiм лiкарських засобiв у виглядi бальзамiв та елiксирiв).
При цьому база оподаткування операцiй з постачання товарiв/послуг не може бути нижче цiни придбання таких товарiв/послуг, база оподаткування операцiй з постачання самостiйно виготовлених товарiв/послуг не може бути нижче звичайних цiн, а база оподаткування операцiй з постачання необоротних активiв не може бути нижче балансової (залишкової) вартостi за даними бухгалтерського облiку, що склалася станом на початок звiтного (податкового) перiоду, протягом якого здiйснюються такi операцiї .

Податок на Прибуток:

Буде визначатися на підставі отриманого доходу у відповідності до вимог П(С)БО № 15 «Дохід» на підставі суми договору.
Також, якщо фізична особа продає юридичній особі транспортний засіб вантажний або легковий транспортний засіб другий раз на рік, юридична особа є податковим агентом по нарахуванню, сплаті і поданню відомостей по ПДФО до органу ДФСУ по місту реєстрації.

Питання 3. Операція з нерухомістю (квартира).

Документи, які потрібні для операцій з нерухомістю:

1. Найперший і важливий документ, який повинен бути у продавця квартири - це правовстановлюючий документ, тобто той, яким підтверджується право власності продавця на квартиру. Зазвичай це нотаріально посвідчений договір (купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, про поділ спадкового майна та ін.).
Крім договору, документом, що підтверджує право власності на квартиру, можуть бути:
- Свідоцтво (про право власності, про право на спадщину та деякі інші види свідоцтв, передбачені законом). Якщо в свідоцтві про право власності є посилання на технічний паспорт, то його також необхідно надати нотаріусу при укладанні договору.
- Судове рішення (про визнання права власності, визначення суду, яке стверджує мирову угоду, постанова суду та ін.). Stopmakler настійно рекомендує не купувати квартири (як і будь-які інші об'єкти нерухомості), якщо в правовстановлюючих документах є посилання на рішення суду. Як мінімум, без укладення компетентного юриста.
- Договір купівлі-продажу квартири, зареєстрований на біржі. Варто відзначити, що в разі, якщо такий договір підписаний особою за дорученням, нотаріуси направляють власника нерухомості за таким договором до суду за рішенням про визнання договору дійсним.
2. Право власності, що виникло у продавця на підставі одного із зазначених вище правовстановлюючих документів, повинно було бути зареєстровано в органах БТІ. Документом, що підтверджує таку реєстрацію, є (мовою оригіналу) «витяг про реєстрацію права власності за на Нерухоме майно». Це другий (після правовстановлюючого) документ, який необхідний для здійснення угоди по відчуженню квартири.
Ця вимога містить виняток: якщо право власності виникло до початку ведення БТІ електронного реєстру або право власності виникло після 01.01.2013 р, такий документ не вимагається, але необхідний буде штамп БТІ про реєстрацію на правовстановлюючому документі або реєстраційне посвідчення.
Якщо ж право власності виникло після 1 січня 2013 року то другим необхідним для укладення договору купівлі-продажу квартири документом буде «Витяг з державного реєстру прав на Нерухоме майно про реєстрацію права власності».
3. Третій необхідний документ для продажу квартири - довідка про склад сім'ї (містить інформацію про кількість і склад зареєстрованих (прописаних) осіб за адресою об'єкта нерухомості). Довідку видають житлово-експлуатаційні управління, ОСББ, сільські, селищні ради. Ця довідка необхідна для перевірки факту реєстрації в квартирі, що відчужується неповнолітніх дітей та недієздатних громадян. Якщо зазначені категорії осіб зареєстровані (прописані) в квартирі, то продавцю для укладення угоди потрібно додатково надати дозвіл, що видається органами опіки та піклування на продаж квартири.
4. Четвертим документом, необхідним для продажу квартири, є висновок про експертну грошову оцінку об'єкта нерухомості з обов'язковою позначкою «для цілей оподаткування».
5. Крім зазначених вище документів, для нотаріального посвідчення договору продавцю і покупцю необхідний паспорт і картка платника податків (раніше відома як довідка про присвоєння ідентифікаційного коду), а також право установчі документи продавця юридичної особи у Вашому випадку.

Документи, необхідні для покупця нерухомості:

1. Паспорти всіх покупців нерухомості, чоловіка або дружини покупця, якщо покупець перебуває у шлюбі;
2. Довідки про присвоєння ідентифікаційного номера всіх покупців нерухомості, чоловіка або дружини покупця, якщо покупець перебуває у шлюбі, а також дітей, якщо діти будуть покупцями нерухомості;
3. Свідоцтво про реєстрацію шлюбу, якщо покупець перебуває у шлюбі;
4. Свідоцтво про розірвання шлюбу або свідоцтво про смерть чоловіка, якщо покупець був одружений;
5. Нотаріально оформлена заява (письмова згода) дружини або чоловіка на покупку нерухомості, якщо чоловік чи дружина відсутній на підписанні договору;
6. Свідоцтво про народження дітей, якщо діти будуть покупцями (власниками) нерухомості.

Податки у фізичної особи при придбанні нерухомості (квартири):

Стаття 1. Закону №400/97-ВР от 26.06.1997 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"
Платниками збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування є:
1)……..
9) пiдприємства, установи та органiзацiї незалежно вiд форм власностi та фiзичнi особи, якi придбавають нерухоме майно, за винятком державних пiдприємств, установ i органiзацiй, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштiв, установ та органiзацiй iноземних держав, що користуються iмунiтетами i привiлеями згiдно iз законами та мiжнародними договорами України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, а також громадян, якi придбавають житло i перебувають у черзi на одержання житла або придбавають житло вперше.
Сума збору у покупця дорівнює 1% від суми договору купівлі нерухомості.
Також покупцем сплачується 1% держмито при оформленні у нотаріуса.

Також слід мати на увазі, що у відповідності до вимог ст. 266 ПКУ, власники нерухомості є платниками податку на нерухоме майно.

Податки у юридичної особи при продажу нерухомості (квартири):

Звільнені від оподаткування ПДВ згідно з вимогами ст. 197.1.14. ПКУ операції з постачання житла (об'єктiв житлового фонду), крiм їх першого постачання, якщо iнше не передбачено цим пiдпунктом.

Для визначення оподатковуваного прибутку в якості доходу буде врахована операція по продажу квартири у розмірі вартості вказаної у договорі.

Питання 4.

Питання надання поворотної фінансової допомоги засновником підприємства для поповнення його оборотних коштів регулюються наступними статтями відповідного законодавства:

Закон №1576-XII від 19.09.1991 "Про господарські товариства":

Стаття 12. Власнiсть на майно товариства
Товариство є власником:
майна, переданого йому учасниками у власнiсть як вклад до статутного (складеного) капiталу;
продукцiї, виробленої товариством в результатi господарської дiяльностi;
одержаних доходiв;
iншого майна, набутого на пiдставах, не заборонених законом.

"Господарський кодекс України" №436-IV від 16.01.2003:

Стаття 140. Джерела формування майна
суб’єктiв господарювання
1. Джерелами формування майна суб’єктiв господарювання є:
- грошовi та матерiальнi внески засновникiв;
- доходи вiд реалiзацiї продукцiї (робiт, послуг);
- доходи вiд цiнних паперiв;
- капiтальнi вкладення i дотацiї з бюджетiв;
- надходження вiд продажу (здачi в оренду) майнових об'єктiв (комплексiв), що належать їм, придбання майна iнших суб'єктiв;
- кредити банкiв та iнших кредиторiв;
- безоплатнi та благодiйнi внески, пожертвування органiзацiй i громадян;
- iншi джерела, не забороненi законом.
2. Правовий режим майна суб'єктiв господарювання встановлюється цим Кодексом та iншими законами з урахуванням зазначених у статтi 139 цього Кодексу видiв майна.

"Цивільний кодекс України" №435-IV
Глава 71
Позика. Кредит. Банкiвський вклад
§ 1. Позика
Стаття 1046. Договiр позики
1. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власнiсть другiй сторонi (позичальниковi) грошовi кошти або iншi речi, визначенi родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцевi таку ж суму грошових коштiв (суму позики) або таку ж кiлькiсть речей того ж роду та такої ж якостi.
Договiр позики є укладеним з моменту передання грошей або iнших речей, визначених родовими ознаками.
Стаття 1047. Форма договору позики
1. Договiр позики укладається у письмовiй формi, якщо його сума не менш як у десять разiв перевищує встановлений законом розмiр неоподатковуваного мiнiмуму доходiв громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно вiд суми.
2. На пiдтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або iнший документ, який посвiдчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кiлькостi речей.
Стаття 1048. Проценти за договором позики
1. Позикодавець має право на одержання вiд позичальника процентiв вiд суми позики, якщо iнше не встановлено договором або законом. Розмiр i порядок одержання процентiв встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмiр процентiв, їх розмiр визначається на рiвнi облiкової ставки Нацiонального банку України.
У разi вiдсутностi iншої домовленостi сторiн проценти виплачуються щомiсяця до дня повернення позики.
2. Договiр позики вважається безпроцентним, якщо:
1) вiн укладений мiж фiзичними особами на суму, яка не перевищує п'ятдесятикратного розмiру неоподатковуваного мiнiмуму доходiв громадян, i не пов'язаний iз здiйсненням пiдприємницької дiяльностi хоча б однiєю iз сторiн;
2) позичальниковi переданi речi, визначенi родовими ознаками.
Стаття 1049. Обов'язок позичальника повернути позику
1. Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцевi позику (грошовi кошти у такiй самiй сумi або речi, визначенi родовими ознаками, у такiй самiй кiлькостi, такого самого роду та такої самої якостi, що були переданi йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановленi договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днiв вiд дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо iнше не встановлено договором.
2. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо iнше не встановлено договором.
3. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцевi речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банкiвський рахунок.

Як видно з наведеного, підприємства можуть набувати майно, у т.ч. і гроші, у будь-який засіб не заборонений законом.
Законів, які б забороняли підприємству отримувати поворотну фінансову допомогу від свого засновника, нам не відомо.
Тому, для отримання підприємством від засновника поворотної фінансової допомоги необхідно керуватися вище наведеним параграфом 1 «Позика» глави 71 ЦКУ № 435.

Підприємству для отримання поворотної фінансової допомоги від свого засновника рекомендовано оформити наступні документи:

1. Рішення засновника про надання підприємству поворотної фінансової допомоги;
2. Договір про надання/отримання поворотної (безвідсоткової) фінансової допомоги з урахуванням усіх вимог параграфу 1 «Позика» ЦКУ № 435 .

При наявності у підприємства (позичальника) і у засновника (позикодавця) оформлених вище вказаних документів, у сторін договору, при отриманні позики та її поверненні податкових зобов’язань не повинно виникати.

Питання 5.

Обмін фізичною особою автомобіля на квартиру юридичної особи регулюється наступним законодавством:

"Цивільний кодекс України" №435-IV

§ 6. Мiна

Стаття 715. Договiр мiни

1. За договором мiни (бартеру) кожна iз сторiн зобов'язується передати другiй сторонi у власнiсть один товар в обмiн на iнший товар.
2. Кожна iз сторiн договору мiни є продавцем того товару, який вiн передає в обмiн, i покупцем товару, який вiн одержує взамiн.
3. Договором може бути встановлена доплата за товар бiльшої вартостi, що обмiнюється на товар меншої вартостi.
4. Право власностi на обмiнюванi товари переходить до сторiн одночасно пiсля виконання зобов'язань щодо передання майна обома сторонами, якщо iнше не встановлено договором або законом.
5. Договором може бути встановлений обмiн майна на роботи (послуги).
6. Законом можуть бути передбаченi особливостi укладення та виконання договору мiни.
Стаття 716. Правове регулювання мiни
1. До договору мiни застосовуються загальнi положення про купiвлю-продаж, положення про договiр поставки, договiр контрактацiї або iншi договори, елементи яких мiстяться в договорi мiни, якщо це не суперечить сутi зобов'язання.

Тому, правовідношення сторін договору міни (бартеру) з бюджетом будуть такими, як і при виконанні зобов’язань в рамках звичайного договору купівлі-продажу автомобіля і квартири. Можливі тільки зменшені нотаріальні витрати.
Для фізичної особи виникають зобов’язання у відповідності до ст. 173 ПКУ («173.1. Дохiд платника податку вiд продажу (обмiну) об'єкта рухомого майна протягом звiтного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пунктi 167.2 статтi 167 цього Кодексу.
Дохiд вiд продажу (обмiну) об'єкта рухомого майна (крiм легкових автомобiлiв, мотоциклiв, мопедiв) визначається виходячи з цiни, зазначеної у договорi купiвлi-продажу (мiни), але не нижче оцiночної вартостi цього об'єкта, визначеної згiдно iз законом.
Дохiд вiд продажу (обмiну) легкового автомобiля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з цiни, зазначеної у договорi купiвлi-продажу (мiни), але не нижче середньоринкової вартостi вiдповiдного транспортного засобу або не нижче його оцiночної вартостi, визначеної згiдно iз законом (за вибором платника податку).
Середньоринкова вартiсть легкових автомобiлiв, мотоциклiв, мопедiв визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi економiчного розвитку, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України (для кожної марки, моделi таких транспортних засобiв з урахуванням року випуску та пробiгу, на пiдставi аналiзу фактичних цiн продажу вiдповiдних транспортних засобiв), i оприлюднюється на офiцiйному веб-сайтi цього органу в режимi вiльного доступу до 10 числа мiсяця, наступного за звiтним кварталом.
173.2. Як виняток iз положень пункту 173.1 цiєї статтi, дохiд, отриманий платником податку вiд продажу (обмiну) протягом звiтного (податкового) року одного з об'єктiв рухомого майна у виглядi легкового автомобiля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не пiдлягає оподаткуванню)..

ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» 2016
Аудиторська перевірка, бухгалтерські послуги, аутсорсинг зарплати

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8