Перегляд терміну використання основних засобів в сторону збільшення, порядок документального оформлення

Аудитори ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» консультують:
ЗАПИТ
Підприємство планує переглянути терміни використання деяких основних засобів в сторону збільшення ,пов`язане з переоцінкою часу реального використання , без проведення модернізації та реконструкції. Просимо порадити причину , яку можна вказати в документах про зміну параметрів.
Чи можливо в даному випадку користуватися п. 25 П(С)БО 7?
ВІДПОВІДЬ
При визначенні строку корисного використання (експлуатації) ОЗ згідно з п. 24 П(С)БО 7 необхідно ураховувати:
— очікуване використання об’єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
— передбачуваний фізичний та моральний знос;
— правові або інші обмеження щодо строків використання об’єкта та інші фактори.
При вивченні ПСБО 7 можемо зробити висновок, що ані мінімальних, ані максимальних строків корисного використання ОЗ підприємству П(С)БО 7 не встановлює.
Тільки для податкового обліку рівень мінімально допустимих строків амортизації ОЗ та інших необоротних активів встановлює ПКУ у ст. 138.3.3 ПКУ.
Тому, при рішенні змінити попередній строк корисного використання об’єкту ОЗ, Ви повинні враховувати вимоги ст.138.3.3. ПКУ, де сказано, що у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.
Згідно з п. 25. ПСБО 7 «основні засоби» Строк корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів переглядається в разі зміни очікуваних економічних вигід від його використання.
Амортизація об'єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання.

Зміну строку корисного використання (експлуатації) об’єкта потрібно підтвердити документально. Установити його своїм рішенням може спеціально створена на підприємстві комісія. Крім того, новий строк корисного використання варто підкріпити розпорядчим документом — наказом по підприємству (див. лист Мінфіну від 08.08.2012 р. № 31-08410-07-10/19584).
Перегляд строків корисного використання ОЗ для цілей бухобліку є зміною облікової оцінки ( п. 8 П(С)БО 6), тому не зумовлює перерахунку сум уже нарахованої «минулої» бухгалтерської амортизації.

ПСБО 6 (витяг):
п. 6. Облікова оцінка може переглядатися, якщо змінюються обставини, на яких базувалася ця оцінка, або отримана додаткова інформація.

п. 7. Наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж самої статті звіту про фінансові результати, яка раніше застосовувалась для відображення доходів або витрат, пов'язаних з об'єктом такої оцінки.

п. 8. Наслідки зміни облікових оцінок слід включати до звіту про фінансові результати в тому періоді, в якому відбулася зміна, а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

З наведеного слідує, що Ви можете переглянути строки експлуатації ОЗ протягом усього року, на будь-яку дату балансу спираючись на вище наведені пункти ПСБО . Якихось особливих вказівок П(С)БО щодо цього не містить.

Далі наведено приклад наказу на здійснення перегляду облікової оцінки для визначення нового строку амортизації:

"........

«Про зміну облікових оцінок об’єкту основного засобу»

1. На підставі п. 24 П(С)БО 7 « основні засоби» і п. 6 ПСБО 6 «виправлення помилок» наказую постійно діючій комісії організувати роботу по перегляду облікової оцінки об’єкту основного засобу (назва) з метою визначення його нового строку корисного використання, виходячи зі зміни передбачуваного фізичного та морального зносу, з урахуванням очікуваного використання об’єкта підприємством і з урахуванням його потужності.
.............................................................................

Директор
ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» 2020

Носов В.Г.

Аудиторська перевірка, бухгалтерські послуги, аутсорсинг зарплати

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8