Ліміт каси для небанківських фінустанов

НБУ роз'яснив, що на небанківські фінансові установи (кредитні спілки, ломбарди, лізингові та страхові компанії тощо, далі — НФУ) не поширюються загальні норми щодо встановлення ліміту каси, визначені в пункті 5.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі — Положення № 637).


Це зумовлено специфікою функціонування таких установ, яка при проведенні відповідних фінансових операцій вимагає постійної наявності в їх касах певних обсягів готівки для забезпечення обслуговування клієнтів, визначення розмірів яких на основі відповідного середньоденного показника надходження (видачі) готівки ускладнюється нерівномірністю надходження та витрачання готівкових коштів і потребує індивідуальних розрахунків для кожної конкретної установи.


Враховуючи зазначене, на думку НБУ, керівництво конкретної НФУ на свій розсуд може розробити порядок самостійного встановлення ліміту каси з відповідним його затвердженням внутрішнім наказом (розпорядженням). При цьому таблиця "Касові обороти" розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 2 до Положення № 637) не заповнюється, однак НФУ не звільняються від заповнення інших показників цього розрахунку, а саме: розміру установленого ліміту, строків здавання готівкової виручки (готівки).


Також НБУ вважає, що на НФУ поширюються вимоги Положення № 637 стосовно відповідальності керівників підприємств за дотримання вимог цього Положення про встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку, а також вимоги статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. № 436/95 (за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах — штраф у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день). Щодо можливості НФУ без розрахунку встановити ліміт каси в розмірі 10 нмдг (170 грн.), що дозволяється пунктом 5.4 Положення № 637, то, як вважає НБУ, це неможливо. Погоджуємося з таким висновком, бо норми зазначеного пункту не поширюються на НФУ.


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ


ЛИСТ


від 08.02.2007 р. N 11-113/489-1334 (Витяг)

Про надання роз'яснення щодо встановлення ліміту каси для небанківських фінустанов

<...>


Щодо нормативних документів, якими слід керуватися небанківським фінансовим установам при розробці свого порядку розрахунку ліміту каси та підтвердження і документального оформлення розрахованої суми ліміту каси такої установи.


Відповідно до вимог пункту 5.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637 (із змінами) (далі - Положення), небанківські фінансові установи самостійно визначають порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи цих установ, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту каси. Таблицю «Касові обороти», зазначену в додатку 2 до цього Положення, небанківські фінансові установи не заповнюють. Згідно з пунктом 5.2 Положення установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства.


При цьому Положення не містить вимоги стосовно обов'язкової розробки та затвердження відповідним внутрішнім наказом (розпорядженням) установи окремого порядку розрахунку ліміту каси для небанківських фінансових установ. Це обумовлено, зокрема, специфікою функціонування таких установ, яка при проведенні відповідних фінансових операцій (здійснення переказів, видача позик, у тому числі під заставу, страхових відшкодувань, пенсійних виплат, повернення членських внесків тощо) вимагає постійної наявності в їх касах певних обсягів готівки для забезпечення на належному рівні обслуговування клієнтів, визначення розмірів яких на основі відповідного середньоденного показника надходження (видачі) готівки (що застосовується підприємствами для розрахунку ліміту каси) ускладнюється нерівномірністю надходження та витрачання готівкових коштів і потребує індивідуальних розрахунків для кожної конкретної установи. У той же час на розсуд керівництва конкретної небанківської фінансової установи нею може бути розроблений порядок самостійного встановлення ліміту каси для такої установи із відповідним його затвердженням внутрішнім наказом (розпорядженням).


Слід також зазначити, що на небанківські фінансові установи поширюються вимоги Положення стосовно відповідальності керівників підприємств за дотримання вимог цього Положення щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, що зазначені в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (пункт 5.14 Положення). Крім того, на вказані установи поширюються вимоги Указу Президента України від 12.06.95 N 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».


Стосовно правильності твердження, що при невеликих касових оборотах правом встановити ліміт у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян небанківські фінансові установи скористатися не можуть.


Як зазначалося вище, небанківські фінансові установи самостійно визначають порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму їх роботи, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо, не заповнюючи при цьому таблицю «Касові обороти», однак не звільняються від заповнення інших показників додатка 2 Положення, а саме: розміру установленого ліміту, строків здавання готівкової виручки (готівки).


У той же час, у разі, якщо в результаті розрахунку розміру ліміту залишку готівки в касі небанківської фінансової установи розмір такого ліміту буде дорівнювати 10 неоподатковуваним мінімумам доходів громадян, то зазначена установа може встановити ліміт каси у вказаному вище розмірі.


Виконавчий директор з питань грошово-готівкового обігу О. Толстой

Джерело інформації: «ГоловБух» № 69 (548) грудень 2007 р.

Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!

  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • Ліміт каси для небанківських фінустанов - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8